Yasin Ekmekci: 5 Basit Adımda Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli
Yaşam/Hobi

5 Basit Adımda Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Doğru diş macunu nasıl seçilir? Türkiye’de hali hazırda satılan 15’in üzerinde diş macunu markası ve yaklaşık 90’dan fazla ürün raflarda yer almaktadır. Bunun dışında yurt dışından getirilen, online satışı yapılan ve jenerik markaların ürünlerini de sayacak olursak 40’ın üzerinde ekstra ürüne de ulaşmak mümkün olabilir. Aşağı yukarı 150’nin üzerinde diş macunu arasından doğru olanı nasıl seçersiniz? Sizin için araştırdık.

Yasin Ekmekci: 5 Basit Adımda Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Önceliğiniz Flor Olsun

Flor basit diş çürüklerinin önlenmesinde son derece mantıklı bir yardımcıdır. Mine tabakasının yenilenmesi, küçük çürüklerin önlenmesi ve dişin kendini onarmasını sağlar. Mutlak suretle kullandığınız diş macununun içeriğinde flor olmasına dikkat etmelisiniz.

Flor, vücuda alınmaması gereken bir maddedir. Bu sebeple diş macununu tükürmeniz önerilir. Çocuklar ve tükürecek durumda olmayan kişilerin flor içermeyen çocuklar için hazırlanan diş macunlarını tercih edebilirsiniz.

Diş Hassasiyetiniz Ne Durumda

Aşırı sıcak sıvıları tüketirken yada soğuk gıdalar alırken dişlerinizde ağrı oluşuyor mu? Bu ağrı sadece bir dişte yoğunlaşmamalı ağzın geneline yayılmış olmalıdır. Sadece tek dişinizle ilgili bir sancı probleminiz bulunuyorsa o zaman diş çürüğü oluşmuş demektir. Yalnız ağzınızın geneline hassasiyet sorunu varsa yapmanız gereken iki şey bulunur.

Yasin Ekmekci: 5 Basit Adımda Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Diş Hekiminden Destek Alın

Ağız hassasiyetinizin boyutu hakkında diş hekiminizden bilgi alın. Mevcut sorun sadece diş macunu ile çözülemeyecek kadar büyük bir sorun olabilir. Bu sebeple sorununun ortadan kaldırılması konusunda bir diş hekiminden yardım alabilirsiniz. Size hangi diş macununu kullanacağınız ve nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda gerekli desteği sunacaktır.

Hassasiyet Giderici Diş Macunu Kullanın

Bazı markaların hassasiyet giderici diş macunları bulunur. Onları kullanabilirsiniz. Tabii ki, diş macunu kullanılması demek tek başına hassasiyeti bütünüyle ortadan kaldırmayacaktır. O sebeple diş hekiminizin verdiği tavsiyelere göre hareket etmeniz son derece önemlidir.

Diş Fırçası Konusu

Diş fırçanızın, her üç ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Diş yapınıza göre nasıl bir diş fırçası tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Çok sert yada çok yumuşak diş fırçaları tercih edilmemelidir. İmkan dahilinde diş fırçanızı orta sertlikte tercih edebilirsiniz. Uzun vadede dişleriniz için son derece iyi bir tercih olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir