Efrahim: Alternatif Bir Barınma Aplikasyonu: AirBnb İle Tanışın!
Sosyal Medya

Alternatif Bir Barınma Aplikasyonu: AirBnb İle Tanışın!

Yurtiçi ve yurtdışında artık sokakta kalmayacağınız, fıldır fıldır otel arayışına girmenize gerek olmayacak alternatif bir barınma aplikasyonu olarak bahsedebileceğimiz AirBnb, San Francisco’da yaşayan Brian Chesky ve Joe Gebbia’nın ev kiraları ödeyebilmeleri amacıyla oluşturdukları bir ev – oda kiralama servisidir.

Türkiye’de ya da istediğiniz herhangi bir ülkede kalacak yer arıyorsanız bu iki gencin tasarladığı uygulama artık iyi bir alternatif! Elbette bu uygulamaya güvenenler de var güvenmeyenler de var, bu ayrı bir tartışma konusu ancak size biraz uygulamadan bahsedeceğiz.

Öncelikle bir ev ya da oda kiralamak istiyorsanız önünüze iki seçenek çıkacak: ‘Bed and Breakfast’. Yani geceyi geçirip yalnızca uyumak amaçlı mı ev bakıyorsunuz yoksa uyandıktan sonra aynı evde yemek yemeyi de tercih eder misiniz? Buna karar verdikten sonra önünüze uygun durumdaki evler çıkacak ve ev sahipleriyle iletişim kurmaya başlayacaksınız.

Eğer ev sahibi olmak istiyorsanız da yine benzeri aşamalardan geçecek, evinizin fotoğraflarını uygulamaya yükleyecek ve kiracı bekleyeceksiniz.

Ayrıca karşılıklı bir alışverişten sonra kullanıcılar birbirleri hakkında puanlama ve yorumlarda bulunup bir sonraki müşteriler için kolaylık da sağlama şansına sahipler.

Ücretlendirmeler hakkında

Şunu da hatırlatmakta fayda olacak, çoğu zaman yalnızca ev ya da oda kirası için para ödemekle kalmayıp ekstra ücretle de karşılaşacaksınız. Örneğin ev sahibinin güvenliğini sağlamak amacıyla eşyaları korumak için bir depozito ücreti yatırmanız gerekecek. Nihayetinde karşılıklı bir güven oluşturmak gerekiyor. Evden ayrıldıktan sonra ise bu depozito ücretini iade alabileceksiniz.

AirBnb’nin aldığı küçük bir komisyon ücreti de var. Verdiğiniz kira ücretinin yanında %6 ila %12 oranında bir hizmet bedeli alıyorlar.

Son olarak bir de temizlik ücreti denen bir opsiyon var. Ev sahipleri evin temizliğini sağlamak adına küçük bir temizlik ücreti alma lüksüne sahipler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir