Efrahim: İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük’ün Hisselerinin %50’si Neden Satıldı?
Sosyal Medya

İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük’ün Hisselerinin %50’si Neden Satıldı?

Bir dönem internetin en güçlü kalelerinden bir tanesi olan, birçok insanı kendi oluşturdukları kültüre adapte etmeyi başarmış, kitlelerde büyük etkiler yaratmış, arkadaşlıklar, iş birlikleri ve ortalıkları, eserleri, birçok yeni projeyi ve fikri ortaya çıkarmış; en önemlisi de internette sansüre karşı yaptığı çalışmalarla medyada kendine büyük yer edinmiş olan İnci Sözlük… Şu anki halinden eser kalmayan İnci Sözlük…

Şimdilerde gençlerin, hatta sıklıkla ergen yaştaki erkek çocuklarının vakit öldürdüğü sözlük sitesi olarak tarif edilen İnci Sözlük, bir dönem çok geniş bir yaş aralığını bünyesinde tutmayı başarmıştı.

Pek çok yeniliğin öncüsü olmuştu İnci Sözlük. Şu anda herkesin caps diye bildiği fotoğraf mizahını oluşturmuş, kendi jargonlarını yaratmış, yeni kelimeler üretmiş, eski geleneklere karşı çıkmış, açık fikirli, açık görüşlü bir platformdu. Yaptıkları işler de yalnızca sözlük kapsamı altında kalmıyordu.

Türettikleri “panpa” kelimesini markalaştırarak bir kültür dergisi çıkarmış, sözlüğün iki kurucusu ortak bir kitap yazmış (İnci Sözlük – İnsanlığa Lanet), Standart.FM’de bir radyo programı hazırlamış, alternatif web siteleri oluşturmuş, sosyal medyada da sözlükte olduğu kadar popüler bir halka oluşturmuşlardı.

Ancak bunların hepsi gitgide değerini yitirmeye başladı. Değerini yitirmesinin sebebi de elbette boşa değil. Kurucusu Serkan İnci’nin tavırlarına gelen tepkiler, sözlüğün idari konularda aldığı yanlış kararlar, en önemlisi de eski jenerasyonunu hızlı bir şekilde kaybedip yeni jenerasyonu sözlüğe dahil etmek…

Nihayetinde İnci Sözlük artık eskisi kadar popüler değil. Sözlük yetkilileri de bunun farkında olacaklar ki, hisselerinin yarısını devretmeye karar vermişler.

Artık İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük’ün hisselerinin %50’si Ergünkent İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur tarafından satın alındı. 28 yaşındaki genç girişimcinin sözlüğü daha kurumsal bir yapıya büründüreceği tahmin ediliyor. Ve bu tahminler doğru çıkarsa, büyük olasılıkla İnci Sözlük özünden iyice kopacak ve bambaşka bir platform olarak akışına devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir