Yasin Ekmekci: Ayaklarım Çok Üşüyor Sebebi Nedir
Yaşam/Hobi,  Nedir ?

Ayaklarım Çok Üşüyor Sebebi Nedir

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ayak üşümesi Doğu Avrupa’da yaşayan insanları diğer bölgelere göre daha fazla etkilemektedir. Bu durumun birden fazla nedeni olduğu düşünülse de; iklim, genetik yatkınlık gibi etmenler daha ağır basar.

Ayaklarımız Neden Üşür

Genellikle bu durum normal ve kısa sürelidir. Olması gerekenden daha soğuk bir ortama girilmesi sonucunda kan damarlarınız ayak bölgesinde daralma yaşayacaktır. Bu da kan akışının aksaması ile sonuçlanır. Sonuçta doğal olarak ayaklarınız üşür. Bazı kişilerde ise gereğinden daha fazla ayak üşümesi görülür.

Eğer yaz kış sürekli olarak ayaklarınızın üşüdüğünden şikayet ediyorsanız, doğrudan bir hekime başvurmanız gerektiğinin altını çizelim.

Ayak Üşümesinin Temel Nedenleri

Vücut dolaşımı: Genellikle dolaşımın zayıf olması (yetersiz kan dolaşımı) ayakların ısınmasının önünde bir engeldir. Bu sıcak kanın ayak bölgesine ulaşmasını engellemektedir. Bu durumun neticesinde de ayaklarınız vücudunuzun geri kalan bölümüne göre daha soğuk olur.

Her zaman için bu durum dolaşım sorunlarına da işaret etmemektedir. Bazen tüm gün soğuk bir ortamda, masa başında ve hareketsiz çalışan kişilerin ayakları daha fazla üşüyebilir.

Şeker Hastalığı: Şeker hastalığı neticesinde, sinirler tahrip olduğu için ayaklar üşümektedir. Şeker hastaları için sadece ayak bölgesinde üşüme değil, aynı zamanda diz altında da üşüme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Ayak Üşümesine Neden Olan Diğer Nedenler

Sıklık durumuna göre ayak üşümesi çoğunlukla B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Hipotiroidizm, tiroid hormonu yeterince üretilememesi durumunda da ayak üşümesi ortaya çıkmaktadır.

Yasin Ekmekci: Ayaklarım Çok Üşüyor Sebebi Nedir

Bir diğer ayak üşüme nedeni ise, anemi olarak ortaya çıkar. Kırmızı kan hücrelerinin yetersiz sayıda olmasının neticesinde ayak üşümesi ortaya çıkmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak üşümesinin tedavisi, sadece ve sadece sebebin bilinmesi ile mümkün olur. Ayak üşümesine pek çok farklı tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu sebeple ayak üşümesinden şikayet ediyorsanız bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Yapılan tetkiklere göre hekiminiz, nasıl bir tedavi uygulayacağına karar verecektir.

Şurası çok önemli: Genellikle ayak üşümesi, uygun çorap ve ayakkabı tercih edilmemesinden de kaynaklabilir. Özellikle soğuk günlerde bu tarz bir önlem almayı başaramazsanız sorun yaşayabilirsiniz. Ayak üşümesinin tedavisi söz konusu olduğunda detaylı bir araştırma yapmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir