Matematik Temalı Filmler
Yaşam/Hobi

Matematik Dersini Sevmenizi Sağlayacak 5 Öğretici Film

Pek çok insanın özellikle de lise döneminde en sevmediği ders matematik dersi olarak biliniyor. Ancak matematiğin hiç de bu kadar korkutması gereken bir ders olmadığı, aksine insanların matematiğe tutkuyla sarılabileceklerini bilmeleri gerekiyor.

Okul kimi zaman matematiği sevdirmek için iyi bir adres olmayabiliyor. Aksine öğrenciler bazı vakitlerde üst üste gelen ödevler ve yoğun kavram karmaşalarından ötürü matematik dersinden uzaklaşabiliyorlar. Oysa hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan matematik, belki de başka metotlar aracılığıyla özellikle de gençlere pozitif bir biçimde aşılanabilir. İşte matematik dersine başka bir gözle bakmanızı sağlayacak beş sinema filmi…

1. Good Will Hunting (Can Dostum) – IMDb Puanı 8,3

Can Dostum Filmi

Ülkemizde Can Dostum ismiyle vizyona giren 1997 yapımı Good Will Hunting, Gus Van Sant yönetmenliğinde çekilmiş bir dram filmidir. Başrolü Robin Williams ile paylaşan Matt Damon ve Ben Affleck aynı zamanda filmin senaryosunu kaleme almışlardır.

Filmde bir üniversitede hademe olarak çalışan Will’in çok zeki ve öğrenmeye oldukça açık bir insan olduğunu, matematik ile de yakından ilgilendiğini görüyoruz. Bir sebepten ötürü hapse giren Will, hapisten kefalet ödeyerek çıktıktan sonra terapiste yönlendirilir. Terapist Will’in hayatını değiştirecek ve matematiğe daha da sıkı sarılmasını sağlayacaktır.

2. A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) – IMDb Puanı 8,2

Akıl Oyunları Filmi Matematik

Ron Howard tarafından yönetilen 2001 yapımı biyografi filmi Akıl Oyunları, Sylvia Nasar’ın aynı adlı biyografi romanından uyarlanmıştır. Russell Crowe’un başrolünde oynadığı film Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

Paranoid şizofren tanısı konulan John Nash, oldukça parlak ve ancak bir o kadar da asosyal bir adamdır. Nash, gizli şifreleme yöntemlerinin araştırıldığı bir kriptografide çalışmayı kabul eder. Ancak bu onun hayatını mahvetmesine sebep olacaktır.

3. The Imitation Game (Enigma) – IMDb Puanı 8,0

Enigma Filmi

Andrew Hodges’ın biyografi romanından uyarlanan Enigma filmi, Morten Tyldum tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmde Alan Turing adlı bir matematikçinin 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından kullanılan bir Enigma şifresini çözmesi konu alınır. Filmde Alan Turing’i başarılı oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırmaktadır.

Not: Alan Turing’in hayat hikayesini konu alan bir diğer yapım ise 1996’da gösterilen Breaking the Code filmidir. Enigma’yı izledikten sonra bu filme de göz atabilirsiniz.

4. Pi – IMDb Puanı 7,4

Pi Filmi Matematik

Darren Aronofsky’nin ilk uzun metraj sinema filmi olan Pi, tam anlamıyla paranoyak bir sayı kuramcısının, doğada bulunan her şeyin sayılar ile anlaşabileceğine inanmasını anlatır. Siyah beyaz olarak çekilen Pi filmi, Sundance Film Festivali kapsamında En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştür. Bağımsız film kategorisinde oldukça rağbet gören bu yapım, korku ve gizem türleri için de 90’lı yılların önemli temsilcilerinden bir tanesidir.

5. The Number 23 (23 Numara) – IMDb Puanı 6,4

23 Numara Filmi Jim Carrey

Joel Schumacher tarafından çekilen 23 Numara filmi, Jim Carrey’nin komedi dışında rol aldığı ender yapımlardan bir tanesidir. Korku ve gerilim temalarının yanı sıra içeriğinde suç ögeleri de barındıran 23 Numara, Walter Sparrow adlı bir adamın kendisine yazıldığını düşündüğü bir kitabı araştırmasını işlemektedir. Ancak bu Sparrow için bir takıntı haline dönüşmüş ve kitapta bahsi geçen 23 sayısını her yerde görmeye başlamıştır. Bu durumu yenmesi için Sparrow’un bu sayının gizemini çözmesi gerekmektedir.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir