Google
Sosyal Medya

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Gizli Google Özelliği

Dünyanın en popüler arama motoru Google, pek kimsenin bilmediği birbirinden ilgi çekici gizli özellikler barındırıyor. Şimdiye dek Google’ın bu özellikleri ile karşılaşmamış olabilirsiniz. İşte hayatınızı daha pratik hale getirmeye yönelik olarak hazırlanmış özellikler…

1. Hesap Makinesi

Google Hesap Makinesi

Bilgisayarda herhangi bir matematik işlemi gerçekleştirmek için cihazınızda var olan Hesap Makinesi uygulamasını açmanıza gerek yok. Bunun yerine Google’a Hesap Makinesi yazarak bilimsel veya standart hesap makinelerini kullanabilirsiniz.

2. Google Tic-Tac-Toe

Google Tic-Tac-Toe

Canınız sıkılıyor ve oynayacak basit bir oyun arıyorsanız, Google’a Tic-Tac-Toe yazarak bilgisayar ile eğlenceli bir oyuna başlayabilirsiniz. Aynı zamanda oyunu arkadaşlarınız ile iki kişilik versiyonda da oynama şansına sahipsiniz.

3. Alarm ve Kronometre

Google Alarm ve Kronometre

Bilgisayarda çalışırken zamanlayıcı kurmaya mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Bunun için telefonunuzu kullanmaya hiç de gerek yok. Google arama motoruna Timer yazarsanız, alarm ve kronometre ile karşılaşacaksınız.

4. Döviz Hesaplama

Döviz Hesaplama

Kur oranı hesaplamak ve iki farklı para birimini birbiriyle karşılaştırmak için Google’a herhangi bir para birimi yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin Google’a Dolar yazdığınızda “1 Dolar kaç Türk Lirası?” sorusunun cevabını öğrenebilir ve hızlıca döviz hesabı yapabilirsiniz.

5. Metronom

Metronom

Müzisyenlerin sabit bir ritim oluşturmak adına kullandıkları Metronom, bir müzik enstrümanının hangi tempoda çalınacağını tespit etmek için kullanılır. Telefonunuzda yer kaplayan Metronom programı indirmek yerine Google’a yalnızca Metronom yazıp aratırsanız bu işlevsel özellikten faydalanabilirsiniz.

6. Ölçü Birimleri

Ölçü Birimleri Hesaplama

Pratik bir şekilde ölçü birimleri hesaplaması yapmak istiyorsanız, Google arama motoruna hesaplamak istediğiniz değeri giriniz. Örneğin 5 inç ya da 10 mil gibi aramalar gerçekleştirirseniz, bu değerlerin santimetre ya da kilometre olarak karşılıkları önünüze çıkacaktır.

7. Seans Saatleri

Film Seans Saatleri

Şu anda vizyonda olan bir sinema filmine bilet satın almayı düşünüyorsanız, Google’a filmin ismini girin. Google burada sizin konumunuzu kullanacak ve en yakın sinemaların seans saatleri paylaşılacaktır.

8. Film Listeleri

Google Film Listeleri

Belirli bir temada film izlemek istiyor ve ancak hangi filmi izleyeceğinize karar veremiyorsanız Google aramalarına filmin temasını girin. Örneğin Google’a Çocuk Filmleri ya da Western Filmleri yazdığınızda karşınıza bir dolu öneri çıkacaktır.

9. Hava Durumu

Google Hava Durumu

Google’a Hava yazarsanız şu anda bulunduğunuz şehirdeki hava durumu ve yağış riski raporları ile karşılaşacaksınız. Eğer hava durumunu öğrenmek istediğiniz şehir başkaysa, aramayı şu şekilde yapınız: İstanbul Hava. Bu sayede İstanbul’un hava durumu ekrana gelecektir.

10. Hızlı Google Translate Özelliği

Google Çeviri

İngilizce bir kelimenin Türkçe karşılığını öğrenmek istiyorsanız, Google Translate servisine girmeden bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bunun için Google’da yapacağınız arama, örnek olarak şu şekilde yapılmalıdır: Sleep ne demek? Yani önce İngilizce bir kelime, ardından ise ‘ne demek’ kalıbı ile bir araya yapınca otomatik olarak Translate’e yönlendirileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir