Ulaş Utku Bozdoğan: Canva sunum nasıl hazırlanır?
Nasıl Yapılır ?,  Nedir ?,  Sosyal Medya

Canva sunum nasıl hazırlanır?

Canva çevrimiçi olarak kullanılabilen ve gelişmiş özellikleriyle beğeni toplayan bir tasarım aracıdır. Onunla sosyal medya gönderisi, logo ve video tasarlayabilirsiniz. Bununla birlikte Canva, sunum hazırlamada öne çıkan önemli bir slayt yapma programlarından biridir.

Herhangi bir tasarım bilgisine sahip olmamanıza rağmen sunum hazırlamak istiyorsanız Canva sunum hazırlamada mükemmel bir seçenektir. Kullanımı çok kolaydır ve özelliklerinden tam anlamıyla yararlanabilirseniz dikkat çekici ve eşsiz sunumlara sahip olabilirsiniz.

Canva nedir?

Canva belirli özellikleri ücretsiz olarak kullanılabilen bir tasarım aracıdır. Sürükle bırak şeklinde çalışan basit bir düzenleyiciye sahiptir. Kullanıcılar hiç tasarım becerisine sahip olmasalar bile aracın kullanım kolaylığı sayesinde sunum gibi tasarımlar hazırlayabilirler.

Canva ile ne hazırlamak isterseniz isteyin size yardımcı olabilecek çeşitli grafik elementleri ve ücretsiz fotoğraflar vardır. Dilerseniz kendinize ait dosyaları yükleyerek onlar üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Canva’nın en iyi yanı hazır şablonlardan oluşan kütüphanesidir.

Canva sunum hazırlama konusunda işinizi kolaylaştırmak için arkadaşlarınızla işbirliği yapmanıza izin verir. Arkadaşlarınız tasarladığınız slaytlarda ne gibi değişiklikler yaptığınızı anlık olarak görebilirler. Böylece slayt hazırlama işlemini basitleştirmeyi başarabilirsiniz.

Sunum hazırlarken neden Canva kullanılmalı?

Sunum hazırlamak istediğinizde Canva pek çok durumda size yardımcı olabilecek bir araçtır. Canva tamamen mobil uyumludur. Bilgisayarınızda oluşturduğunuz tasarımı daha sonra mobil cihazınızdan düzenleyebilir ve onu Google Drive gibi bulut çözümlerde saklayabilirsiniz.

 • Ortak çalışma: Arkadaşlarınızla birlikte sunum hazırlamanız gerekiyorsa onları Canva ile tanıştırabilirsiniz. Tasarımınızı paylaştıktan sonra düzenlemeleri onlara gösterebilir ve birlikte çalışabilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları tasarıma davet etmektir.
 • Çeşitli şablonlar: Canva tüm tasarım türleri için hazır şablonlara sahiptir. Söz konusu şablonları kullanarak tasarım çabanızı iyileştirebilirsiniz. Kendi tarzınızı yansıtan hazır slaytlar arasından seçim yaptıktan sonra onu düzenlemeye başlayabilirsiniz.
 • Uygun fiyatlı: Ek özelliklerin kilidini açmak için Canva tarafından sunulan Canva Pro ücretli üyelik türünden yararlanmak isteyebilirsiniz. Temel plan ücretsizdir ama ücretli sürümde sunumlarınızı bambaşka noktaya taşıyacak özellikler bulabilirsiniz.
 • Geniş kütüphane: Canva oldukça geniş fotoğraf ve tasarım elementi kütüphanesine sahiptir. Resim bulmak için ekstra çaba harcamanıza gerek kalmaz. İhtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm görsel ögeler elinizin altındadır.
 • Kullanım kolaylığı: Canva pek çok gelişmiş tasarım programına göre kullanımı kolay bir araçtır. Slayt hazırlama konusunda size adım adım yol gösterebilir. Sürükle bırak oluşturucu sayesinde şablondaki tasarım ögelerini dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Canva ilgi çekici sunum hazırlamak istediğinizde başvurabileceğiniz en kullanışlı araçlardan biridir. Size sunulan imkanlar neredeyse sınırsız gibidir. Platformda yer alan Canva sunum örneklerini inceleyerek ilham alabilir ve kendi tasarımınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sunum hazırlamak için Canva Free mi Canva Pro mu?

Canva sunum hazırlamak için en iyi araçlardan birisidir. Ücretsiz versiyonu Canva Free temel düzeydeki işlemler için yeterlidir. Bütçeniz el veriyorsa Canva Pro kullanarak farklı Canva sunum örneklerine ulaşabilir ve Canva slaytlarınızı daha özgün hale getirebilirsiniz.

 • Ek seçenekler: Canva sunumlarında daha fazla şablon, yazı tipi ve özel görsel öge istiyorsanız Canva Pro kullanmayı düşünebilirsiniz. Canva Free sunum hazırlamanıza izin verir ama yazı tipi gibi seçeneklerde sınırlamalar uygular.
 • Yüksek çözünürlük: Hazırladığınız Canva slaytlarını daha yüksek çözünürlükte indirmek istiyorsanız Canva Pro’ya yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Standart çözünürlüğe bağlı kalmak istiyorsanız Canva Free sizin için yeterli olacaktır.
 • Mobil uygulama: Canva Free mobilde kullanılsa bile Canva Pro’nun en önemli yanlarından biri mobil cihazlarda size daha fazla seçenek sunmasıdır. Canva Free ise daha çok bilgisayar üzerinden kullanımlara uygundur.

“Sunum nasıl hazırlanır?” sorusuna cevap bulmak isteyen hemen hemen herkes Canva’ya denk gelebilir. Canva sunum hazırlamak için ideal bir araç olabilir. Diğer taraftan, Canva Free ve Canva Pro arasından seçim yaparken bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı düşünmelisiniz.

canva da sunum nasıl hazırlanır

Canva’da sunum nasıl hazırlanır?

Canva sunum oluşturmak istediğinizde size pek çok farklı seçenek sunar. Profesyonel yapıda bir iş sunumu oluşturabilir veya okulda konu anlatımı gerçekleştirmek için bir sunum hazırlayabilirsiniz. Üstelik her aşamada Canva sunum örneklerinden ilham alabilirsiniz.

 • Şablon seçimi: Canva içerisinde aralarından seçim yapabileceğiniz çok farklı şablonlar bulunur. Hazır şablonlar sayesinde zahmetsiz bir şekilde sunum hazırlayabilirsiniz. Dilediğiniz stili yansıtabilecek seçenekler sayesinde hızlıca sunum tasarlayabilirsiniz.
 • Şablonun düzenlenmesi: İlk adımda seçmiş olduğunuz hazır şablon sizin için temel oluşturur. Canva slaytlar üzerinde size tam kontrol imkanı tanır. Üyelik tipinize bağlı olarak görselleri, metinleri ve videoları hiç zorlanmadan değiştirebilirsiniz.
 • İçeriğin eklenmesi: Şablonu özelleştirdikten sonra içerikleri eklemeye başlayabilirsiniz. Eklediğiniz içerikler yeni metinler, resimler ve videolar olabilir. Slayt yapmaya çalışırken Canva sürükle bırak oluşturucusuyla işlemlerinizi olabildiğince kolaylaştırır.
 • Sunum kontrolü: Slayt hazırlamaya çalışırken her adımda slaytların akıp gitmesini kontrol etmenize gerek yoktur. Kontrol işlemlerini en sona bırakmalısınız. Ancak sunumu oynattıktan sonra her şeyin istediğiniz gibi olduğundan emin olmalısınız.

Canva sunumları hazırlarken daima yüksek kaliteli görseller ve videolar kullanmalısınız. Kullanacağınız tüm görseller sunumlarınızı daha ilgi çekici hale getirirler. Metinler konusunda ise her zaman net olmalısınız. Uzun cümleler ve metinler insanların dikkatini dağıtabilirler.

Canva’da sunum hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Canva ile sunum hazırlarken bazı kurallara bağlı kalarak ilerlemelisiniz. Renkler ve yazı tiplerinde tutarlı davranmalısınız. Sunum hazırlama pratiğiniz yoksa başlangıçta biraz yavaş ilerleyebilirsiniz. Ancak sunum hazırlarken bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Hedef kitle: “Sunum nasıl hazırlanır?” sorusuna başlangıç noktasıdır. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını düşünmeniz gerekir. Anlattığınız her şeyin karşı tarafa geçmesi sunumun başarısı için gereklidir. Bu sebeple sunum hazırlığına bir hazırlık planıyla başlamalısınız.
 • Belirlenen konu: Tam olarak ne hakkında sunum yapacaksınız? Yer vereceğiniz kilit noktalar neler olacak? Slayt hazırlama esnasında konunuzu en iyi şekilde ele aldığınızdan emin olmalısınız. Aktarmak istediğiniz tüm mesajları iletebilmelisiniz.
 • Hazırlanan içerik: Sunum için içerik hazırlarken net olmalısınız. Dolambaçlı cümleler rahatsız edicidirler. Slayt yapmak mesajları sadeleştirmek demektir. Konunun tamamından bahsetmek yerine önemli noktalarına değinmek yeterlidir.
 • Seçilen tasarım: Sunumlar sadece içerikten ibaret değildirler. Slayt yapmaya çalışırken bir tasarım seçmelisiniz. Mesajlarınızı aktarırken seçtiğiniz tasarımın buna imkan tanımasına dikkat etmelisiniz. Karmaşık görsellerden uzak durmalısınız.
 • Sunumun amacı: Sunumun amacı ile hedef kitle birbirine uyumlu olmalıdır. Hedef kitlenize yeni şeyler öğretmek veya onları bir konuda ikna etmek gibi amaçlarınız olabilir. Seçiminizi en iyi şekilde yaparak harekete geçirici mesajlara yer vermelisiniz.

Sunum nasıl hazırlanır diye düşünmek ilk adımı atmak demektir. Slaytları oluşturmak pratik gerektiren bir iştir. Hazır slaytlar işinizi kolaylaştırırlar ve vakit kazanmanızı sağlarlar. Ancak hepsini hedef kitlenize ve konunuza uygun olacak şekilde özelleştirmeniz gerekir.

Alternatif slayt yapma programları neler?

Canva sunum alternatifi olabilecek slayt programı arıyorsanız ihtiyaçlarınızı düşünmelisiniz. Ücretsiz programlarda hazır slayt seçenekleri çok azdır. Diğer taraftan her slayt yapma programının avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları değerlendirerek seçim yapmalısınız.

 • Google Slaytlar: Google tarafından geliştirilmiş bir slayt programıdır. Ücretsiz olarak kullanılabilen Google Slaytlar, Google Drive ile tamamen entegredir. Kullanımı zor değildir ve size geniş düzenleme imkanları sunar. Ancak hazır şablonlar biraz sınırlıdır.
 • Microsoft PowerPoint: Microsoft tarafından geliştirilen PowerPoint sunum hazırlamada en yaygın araçlardan biridir. PowerPoint sunum hazırlamada güçlü özelliklere sahiptir. Alternatifler düşünüldüğünde PowerPoint sunum hazırlamada çok daha işlevseldir.
 • Adobe Spark: Canva ile benzer özellikleri olan bir araçtır. Özellikleri düşünüldüğünde tam anlamıyla bir slayt yapma programı değil tasarım aracıdır. Çevrimiçi bir şekilde kullanılabilir ve hazır şablonlardan oluşan geniş bir kütüphanesi vardır.
 • Keynote: Apple tarafından geliştirilmiş bir slayt programı uygulamasıdır. Google Slaytlar ve Microsoft PowerPoint ile oldukça benzerdir. Apple ekosistemine özgü gelişmiş özelliklere sahip olduğundan kullanım alanı biraz daha sınırlıdır.

Canva sunum alternatifi olarak Google Slaytlar ücretsiz slayt programı denildiğinde ilk akla gelen seçenektir. Microsoft PowerPoint ise en bilinen araçtır. Hangi slayt yapma programını seçerseniz seçin özellikleriyle ihtiyaçlarınıza hitap ettiğinden emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir