Coronavirüs
Başlıklar

Coronavirüs Sebebiyle Okullar 16 Mart’tan İtibaren Tatil Edildi

Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde bir vatandaşımızın Coronavirüs salgınına yakalandığını açıklamıştı. Bunun üzerine gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) çevrilmiş ve okulların tatil edilmesi beklenmişti. Nihayet beklenen haber geldi ve okullara 16 Mart tarihi itibariyle ara verileceği açıklandı.

Çin’de ortaya çıkarak bütün dünya için korku salmaya hız kesmeden devam eden Corona Virüsü, ne yazık ki geçtiğimiz günlerde aldığımız haberler üzerine ülkemize de giriş yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kamuoyu ile paylaşılan bu haber, pek çok insanın hızlı bir şekilde önlemler almasına yol açtı.

Coronavirüs

Çoğu insanın Coronavirus salgınının Türkiye’ye gelmesi üzerine aklına ilk gelen soru, okulların tatil edilip edilmeyeceği oldu. Bu konu üzerine ilk başlarda temkinli yaklaşılırken dün akşam saatlerinde okulların bir süreliğine kapatılacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Okulların Kapanacağını Açıkladı

Cumhurbaşkanlığı tarafından Coronavirüs enfeksiyonuna karşın çeşitli önlemler alınırken; alınan kararların bazılarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün akşam saatlerinde verdiği basın toplantısı vasıtası ile halka duyurdu.

İbrahim Kalın tarafından açıklanan bilgilere göre, okullar 1 hafta boyunca tatil edildi. Ancak bu süre zarfının sonunda da uzaktan eğitim sistemine geçileceği; derslerin belli bir süre internet ve televizyon aracılığı ile öğrencilere aktarılacağı öğrenildi.

İlk, orta ve lise okulları 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta tatil edilecek. Ara tatil önceye alınmış olacak. 23 Mart tarihi itibariyle de uzaktan eğitim yöntemiyle internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerimizin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacak,” diyen Kalın, üniversitelerin de tatil olacağını şu cümleler ile ekledi: “Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptı. Üniversitelerle ilgili 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerimiz de tatil edilecektir.

İbrahim Kalın

Şu anda derslerin nasıl devam edeceği ve hangi televizyon kanalları ile ne çeşit yayınlarla öğrencilere dersler verileceği henüz netlik kazanmadı. Ancak bu bir haftalık tatil süresi boyunca tüm merak edilen soruların giderileceği tahmin ediliyor.

Üniversitelerde ortaya çıkacak 3 haftalık kaybın nasıl giderileceği ile ilgili probleme ise İbrahim Kalın şu cümleler ile yanıt verdi: “Bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından telafi edileceği konusu YÖK koordinasyonunda belirlenecek usul ile üniversitelerle istişare etmek suretiyle eğitim programı tanzim edilecek. Üniversite eğitiminde kaybın olmaması için gerekli tedbirler alınacak.

Spor Maçları, Coronavirüs Yüzünden Seyircisiz Oynanacak

Eğitim – Öğretim tedbirlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, spor müsabakalarının da bir süreliğine seyircisiz oynanmasının daha doğru olacağını ifade etti. Alınan kararlar doğrultusunda Nisan ayına kadar hiçbir spor karşılaşmasında seyirci bulanmayacağı şu cümleler ile doğrulandı: “Spor müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınmıştır. Spor faaliyetlerinde böyle bir kalabalık ortamın alışmaması açısından bu kararın isabetli olduğunu ifade etmek isterim.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir