Designated Survivor Netflix
Başlıklar

RTÜK, Designated Survivor Dizisinin Bir Bölümünü Yasakladı

Netflix platformunda üç sezondur yayınlanan siyasi drama dizisi Designated Survivor, RTÜK kararı ile bir bölümünü yayından kaldırdı. Yalnızca Türkiye’de erişim engeline takılan bu bölümde Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ilişkiler farklı bir bakış açısı ile ele alınıyordu.

2019 yılının son çeyreğinde yürürlüğe giren yasalar ile birlikte PuhuTV, BluTV, Netflix, YouTube gibi dijital video platformları da artık RTÜK denetimi altına girdi. Bununla birlikte RTÜK’ün gelen şikayet doğrultusunda uygun bulmadığı içeriklere müdahalede bulunmaya hakkı doğdu. Şimdiye kadar büyük çaplı bir RTÜK kararı ile karşılaşmasak da bugün bir Netflix dizisinde karşılaşılan tartışmalı bölüm hakkında yasaklama kararı getirildi.

Designated Survivor dizisi 2. sezon 7. bölümü içerdiği konular nedeniyle yasaklandı. Bu çok tartışılan bölümde Türkiye ile ABD ilişkilerini farklı bir perspektiften ele alınıyordu. Gelen şikayetler doğrultusunda RTÜK, Netflix’e bu bölümü kaldırmalarını istedi ve diziye ülkemizde erişim kısıtlaması getirildi. Bu konu hakkında konuşma yapan Netflix sözcüleri, “Türk yetkililerin isteği üzerine yerel kanunlara uygunluk açısından Designated Survivor’ın bir bölümü Türkiye’deki Netflix platformundan kaldırılmıştır,” açıklamasında bulundu.

Designated Survivor Dizisi Netflix

Designated Survivor Dizisinin Family Ties Bölümü Neden Kaldırıldı?

Siyasi gerilim dizisi Designated Survivor’ın Family Ties bölümü, izlemeyenler için özet geçmek gerekirse; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurgusal bir Cumhurbaşkanı olarak lanse edilen Fatih Turan’ı konu ediyordu. Dizide ülkemizi temsil eden Fatih Turan karakteri halkına kötülük yapan zorba bir karakter olarak vurgulanıyordu.

Fatih Turan karakterinin yanı sıra Designated Survivor dizisi Nuri Şahin adlı bir profesöre de yer veriyordu. Nuri Şahin, ABD’de yaşayan ve bir dönem Türkiye’de darbe girişiminde bulunmuş; Türkiye’nin demokratik yaşantısına devam edebilmesi için son çare olarak nitelendirilen bir karakterdi.

Dolayısıyla yukarıdaki karakter özelliklerinden de anlayacağınız üzere Designated Survivor yapımı Türkiye’deki birtakım meselelere taraflı ve propagandaya yönelik bir bakış açısıyla yaklaşmak ile eleştirildi. Sosyal medya üzerinden dizinin 2. sezon 7. bölümünün yasaklanması haberi pek çok kullanıcı tarafından iyi bir hamle olarak karşılandı. Şu anda Family Ties bölümü hariç Designated Survivor tüm bölümleri ile Netflix’te gösterilmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir