YouTube
Sosyal Medya

YouTube Alternatifi En İyi 5 Video İzleme Sitesi

2005 yılında kurulan YouTube, Google şirketi tarafından yürütülen oldukça kullanışlı bir video barındırma platformudur. Türkiye’de en çok tercih edilen video izleme sitesi YouTube’a global olarak her dakika 500 saatten fazla uzunlukta video yükleniyor. Bunun yanı sıra platformun aktif olarak yüz milyonlarca kişi tarafından düzenli kullanıldığı da bilinmekte.

Peki ya bu doğrultuda YouTube’dan ayrılıp YouTube benzeri video siteleri için içerik üretmek ya da o mecralardan içerik tüketmek ne kadar doğru olacaktır? Eğer YouTube’tan kazandığınız para yeteri kadar sizi tatmin etmiyor, yahut YouTube’un kullanıcılarına dayattığı can sıkıcı reklamlardan sıkıldıysanız farklı algoritmalara sahip video barındırma platformlarını denemek isteyebilirsiniz. İşte YouTube’un yerine kullanabileceğiniz en iyi video siteleri…

5. Alkışlarla Yaşıyorum

Alkışlarla Yaşıyorum

Yerli video izleme platformu olarak karşımıza çıkan Alkışlarla Yaşıyorum, 2004 yılında Mesut Bahtiyar tarafından kuruldu. YouTube içeriklerinden çok farklı olarak Alkışlarla Yaşıyorum’da daha çok nostaljik videolara ağırlık gösterildiğini söyleyebiliriz. Zeki Müren’in parçasından ilham alarak oluşturulan sitenin ismi ve Retro görünümlü tasarımı da içeriği ile oldukça hoş bir şekilde örtüşüyor. Can sıkıntınızı gidermek adına Alkışlarla Yaşıyorum’da oldukça eğlenceli birkaç saat geçirebilirsiniz.

4. TikTok

TikTok Videoları

2016 yılında ByteDance şirketi tarafından kurulan Tiktok uygulaması, 15 saniyelik kısa videolar oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Android ve iOS cihazlarınıza indirebileceğiniz TikTok’u ayrıca masaüstü internet sitesinden de takip edebilir, birbirinden komik ya da ilham verici videolar izleyerek karantina günlerinizi eğlenceli kılabilirsiniz.

3. İzlesene.com

Efrahim: YouTube Alternatifi En İyi 5 Video İzleme Sitesi

Türkiye’nin ilk video paylaşım portalı olarak lanse edilen İzlesene komik videolardan çizgi filmlere, ilginç içeriklerden müzik kliplerine geniş bir içerik yelpazesine sahiptir. Elbette ki İzlesene’ye YouTube için bir rakip demek şu an için güç, ancak yerli bir mecra olarak liderliği elinde tutmaktadır. Kullanımı rahat arayüzü ile İzlesene’de vaktinizi keyifle değerlendirebilirsiniz.

2. Vimeo

Vimeo

2004 yılında kurulan Vimeo, YouTube için en önemli rakiplerden bir tanesidir. Ancak YouTube’dan farklı olarak Vimeo’nun içerik anlayışında daha uzun videolar, hatta çoğunlukla kısa film, orta metrajlı film, uzun metraj film, belgesel, dizi ve reklam videoları bulunmaktadır. Özellikle de amatör olarak sinema ile ilgileniyorsanız Vimeo’da rahatlıkla kısa film bulma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

1. Dailymotion

Dailymotion

Billboard, People, Viva, Kinitv, Marie Claire ve Bein Sports gibi büyük markalar ile işbirliği halinde çalışan Dailymotion, 2004 yılında kurulmuş ve kısa sürede oldukça popüler hale gelmiştir. Eğer yalnızca YouTube, para kazanma amacıyla ilk önceliğiniz ise durup bir düşünmenizi ve Dailymotion’a fırsat vermenizi tavsiye ederiz. Zira Dailymotion’a yüklediğiniz videolardan para kazanma şansınız olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir