Efrahim: Çukur Dizisine Avukatlık Mesleğini İtibarsız Bir Hale Getirdiği İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulunuldu!
Başlıklar

Çukur Dizisine Avukatlık Mesleğini İtibarsız Bir Hale Getirdiği İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulunuldu!

Show TV’de üçüncü sezonuna geçtiğimiz haftalarda başlayan Çukur dizisi, Gökhan Horzum’un ilgi çekici senaryo hikayeleri ve Aras Bulut İğnemli, Necip Memili, Ercan Kesal, Dilan Çiçek Deniz ve Rıza Kocaoğlu gibi başarılı oyuncuları ile büyük bir başarı yakalamış durumda. Geçtiğimiz aylarda özellikle de şiddete özendirdiği gibi gerekçeler ile pek çok kez eleştirileri üzerine çekmiş, suç duyurularında bulunulmuş ve hatta yayından kaldırılacağına dair haberler dahi yapılmıştı Çukur ile ilgili. Ancak bu konularda bir sonuç alınamadı ve dizi izleyici sayısını günden güne yükselterek yayın hayatına devam ediyor.

Ancak gelen son haberlere göre 29 Ekim 2019 tarihinde ekran karşısına çıkan Çukur bölümünde yer alan bir sahne, avukat rolündeki bir oyuncunun dayak yemesi sebebi ile dizinin savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına neden olmuştu. Avukat Funda Sadıkahmet Alp’in savcılığa talep ettiği suç duyurusunda, avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırıldığı ve gelecek nesillerin bu diziden negatif bir biçimde etkilendiği ifade edildi.

Avukat Funda Sadıkahmet Alp, yaptığı suç duyurusunda şu ifadeleri kullandı:

Avukat rolündeki kişinin ise hiçbir tepki vermeyerek ve susarak bu baskıya boyun eğdiği aktarılarak seyircinin gözünde normalleştirilen bu hususlar açıkça suç teşkil etmektedir. Özellikle genç izleyici kitlesine sahip Çukur isimli dizi gençlere kötü örnek olmakta ve maalesef şahsımın da dahil olduğu avukatlık mesleğinin bu sahne ile zedelenmesine ve itibarsızlaşmasına neden olmaktadır. Gelecek nesilleri olumsuz etkileyen bu dizide avukatlık mesleğine alenen hakaret edilmekte ve aşağılanmaktadır.

Ayrıca Funda Sadıkahmet Alp, şu ifadeler ile de sözlerini desteklemiştir:

Maalesef akıllarda kalan avukatlara istediğini yaptırabilecek bir güç gösterisi ve hatta hukuksuz işlere teşvik etmeye çalışma avukatın yakasından tutup tehdit etmek olmuştur. Hak arama mücadelemizi avukatlar olarak kanunlar çerçevesinde tüm zorluklara rağmen verirken bu denli itibarsızlaştırılmanın haklı bir açıklaması olamayacağı gibi kabul edilemez.

Çukur dizisinin 29 Ekim 2019 tarihinde Show TV ekranlarında yer alan bölümüne ilişkin avukatlık mesleğini itibarsızlaştırdığı iddia edilen bu sahne ile alakalı Funda Sadıkahmet Alp, ‘hakaret’ ve ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik etme’ suçlarından kamu davası açılması üzerine bir talepte bulundu. Bu talebin sonucunun ne getireceği bilinmez ancak Çukur dizisi buna benzer pek çok konuda yıllardır eleştirilen bir dizi. Yani çok sayıda hayran kitlesi olduğu kadar sevmeyeni de epey fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir