Efrahim: App Store’da Yapılan Büyük Bir Hata Sonucunda Milyonlarca Değerlendirme Silindi!
Sosyal Medya

App Store’da Yapılan Büyük Bir Hata Sonucunda Milyonlarca Değerlendirme Silindi!

iOS’ta yer alan uygulamalar için Apple tarafından işletilmekte olan uygulama mağazası App Store, büyük bir krize sebep oldu! App Store’da yaklaşık bir haftadır devam etmekte olan bir hata sebebi ile milyonlarca değerlendirme çöpe gitti. Büyüklü küçüklü birçok uygulama, App Store’un yaptığı akıl almaz hata yüzünden değerlendirmelerinden oldu.

23 Ekim tarihinde Apple tarafından işletilmekte olan uygulama mağazası App Store’da gelişen bir hata sebebi ile yaklaşık 22 milyon kadar değerlendirme çöpe gitti! Bu silinen değerlendirmelerin içerisinde pek çok küçük uygulamanın da yer aldığı gibi Google, Microsoft gibi dünya devi birçok büyük markanın da uygulama değerlendirmeleri silindi.

Bazı uygulama geliştiricileri, silinen değerlendirmelerin sahte değerlendirmeler olduğunu iddia etse de bunun doğruluk payının olmadığı göründü ve bu durumun Apple’ın yaptığı büyük bir hata neticesinde gerçekleştiği öne sürüldü. Bu korkunç hata ilk olarak bir analitik şirketi olan Appfigures tarafından anlaşıldı ve bu hata sonucunda 200’ün üzerinde geliştirici ve 300’ün üzerinde uygulamanın değerlendirme verilerinin silindiği bilgisi ortaya atıldı. Yani eldeki bilgilere göre 22 milyon kadar bir değerlendirme, App Store bünyesinden bir hata sonucunda silinmiş oldu.

Bu akıl almaz hatanın bir hafta sonrasında nihayet bir App Store sözcüsü, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu:

App Store derecelendirmeleri ve incelemeleri, müşterilerin uygulamalar hakkındaki deneyimlerini paylaşmaları için önemli bir yoldur. App Store içerisinde yapılan rutin bir bakım sırasında derecelendirmeler ve incelemeler bir hatadan geçici olarak etkilendi. Hiçbir veri silinmemiş olsa da görüntülenme bir süre etkilendi. Bunun neden olduğu rahatsızlıktan dolayı üzgünüz. Tüm derecelendirmeler ve incelemeler geri yüklendi.

Yani sonuç olarak App Store, geç de olsa durumun farkına vardı ve bu korkunç hatayı düzeltti. Aksi halde pek çok uygulama, App Store’a karşı şikayet talebinde bulunabilir ya da şirketin imajı geliştiricilerin gözünde oldukça kötü etkilenebilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir