Efrahim: Edebiyat Tarihinin İlk Romanının Kayıp Bölümleri Tokyo’da Bir Evde Bulundu: Genji’nin Hikayesi
Sanat

Edebiyat Tarihinin İlk Romanının Kayıp Bölümleri Tokyo’da Bir Evde Bulundu: Genji’nin Hikayesi

Dünya edebiyat tarihinin ilk romanı olarak kabul edilen The Tale of Genji yani Genji’nin Hikayesi, 11. yüzyılda Murasaki Shikibu tarafından kaleme alınmış bir eser olarak biliniyor. Toplamda 54 ciltten oluşan bu romanın şimdilik yalnızca dört bölümü transkript olarak onaylanmış görünüyor. El yazması olarak yazılmış bu romanın kayıp bir bölümü, yakın bir zaman önce eski bir derebeyin soyundan gelen bir kişinin Tokyo’da yer alan evinde bulundu ve bu önemli gelişme dikkatleri üzerine topladı.

11. yüzyılda Japon sarayında bulunan bir nedimenin Murasaki Shikibu takma ismi ile kaleme aldığı The Tale of Genji, dünya edebiyatının ilk romanı olarak kabul ediliyor. Genji isimli bir prensin hikayesini anlatan bu roman, yazarın takma ismi ile aynı olan Murasaki isimli bir kadın ile tanışması ve evliliklerine varan hikayesi ile devam ediyor.

21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu belirtilen el yazmasının orijinal versiyonunun kayıp olduğu biliniyor. Tahminlere göre bu orijinal el yazması çoktan yok oldu ancak başka yazarlar tarafından hikayenin kopyaları çıkarılmış durumda. Bu kopyaların ise yalnızca küçük bir bölümünün onaylandığı ve gerçek hikayeye dayandığı söyleniyor.

The Japan Times gazetesinin çıkardığı habere göre bulunduğu tespit edilen yeni el yazması, eski bir derebeyinin torunu olan Motofuyu Okochi isimli bir Japon vatandaşının evinde, bir kutunun içinde bulunmuş.

Günümüzde hala Japon lise müfredatında yer alan The Tale of Genji, aynı zamanda Japon çocukların ilköğretim eğitiminde de okutulan bir eser. İngilizce ve daha pek çok dile çevrilmiş olan bu eser ne yazık ki dilimize henüz çevrilmiş değil. Yani bu romanı orijinal dilinden yahut iyi çevrilmiş başka dillerden okumamız mümkün görünüyor.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir