Yasin Ekmekci: Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?
Diğer,  Nasıl Yapılır ?

Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Bina yaşı, yaşadığınız şehrin iklimi, bulunduğunuz muhitteki kanalizasyon yapısı ve daha burada sayamadığımız pek çok değişkene bağlı olarak evlerde böceklenme olabilir. Peki ama bu böceklerden nasıl kurtuluruz?

Rakibinizi Tanıyın

Öncelikle evinizde sizden habersiz yaşamaya başlayan böcek ve zararlılar hakkında araştırma yapın. İsmini bilmiyorsanız akıllı telefonunuzla fotoğraf çekip google lens ile arayabilirsiniz. Onun ismini, özelliklerini ve yaşama koşullarını detaylı bir şekilde öğrenmeye çalışın. Çoğunlukla sizin dikkat etmediğiniz basit adımları uygulayarak bu zararlılardan kurtulmak mümkün olabilir.

Temizlik İle Başlayın

Bütün böcekleri uzaklaştırmanın ilk adımı temizliktir. Size göre eviniz çok temiz olabilir. Yalnız sizin vücudunuzdan çıkan deri artıkları bile böcekler için lezzetli bir yiyecek halini alabilirler. Bu sebeple evinizi düzenli olarak temizlemeye ve temiz tutmaya gayret gösterin. Bunun sonunda kısa süre içerisinde böceklerden kurtulmaya başlayabilirsiniz.

Temizlik konusunda paketi açık gıda maddeleri, yere dökülen ekmek ufakları, kitaplar, kağıtlar, gereksiz yere açık bırakılan gıda maddeleri ve yeterince havalandırılmayan bir ortam bile böcekler için ideal ortam haline gelebilir.

Evdeki Böceklerle Mücadele

Bazen tamamen doğal yollarla böceklerden kurtulmak mümkün olabilir. Çoğunlukla  Türkiye’de evlerde sırasıyla karınca, kalorifer böcekleri, gümüş böceği, sinek ve sivrisinekler en çok karşılaştığımız zararlılar arasında yer alır.

Bunlar arasında örneğin tarçın, sirke ve kireç bu böcekler için ölümcül olabilir. Biraz önce de altını çizdiğimiz gibi  söz konusu olan böceklerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri tespit ederek ona göre bir yol izlemeniz böceklerin çoğalmasının önüne geçebilir.

Hızlı Müdahale Etmek

Bazı durumlarda ne kadar sık müdahale ederseniz edin, böcekler için etkili sonuçları olmayabilir. Böyle durumlarda da en mantıklı olan profesyonel destek almaktır. Böcek ilaçlama şirketleri ile iletişime geçerek bu konuda daha profesyonel bir destek almanız mümkün olabilir.  Hızlı bir şekilde etkin müdahaleye başlamalı ve böcek ilaçlama konusunda gereken tüm ayrıcalıklı seçenekleri uygulamalısınız.

Şurası unutulmamalıdır ki, tüm böcekler yalnızca uygun ortamların oluşması durumunda çoğalırlar. Bu ortamı ortadan kaldırırsanız böceklerin çoğalmasının da önüne geçmiş olursunuz. Özellikle ilgili ortamlar araştırılırsa sorunda ortadan kaldırılmış olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir