Ulaş Utku Bozdoğan: Garsonlar Ne Kadar Kazanıyor 2023 ?
Yaşam/Hobi

Garsonlar Ne Kadar Kazanıyor 2023 ?

Garsonluk her zaman talep gören mesleklerden biridir. Hizmet sektöründe esnek bir şekilde çalışmak istiyorsanız sizin için ideal bir fırsat olabilir. Peki, garsonlar ne kadar kazanıyorlar? Garsonların kazançlarına yönelik tam anlamıyla bir rakam sunabilmek oldukça zordur.

Garsonlar maaşları kadar önemli olan bir diğer faktör bahşişlerdir. Bu sebeple garsonlar ne kadar kazanıyorlar sorusunu cevaplarken bahşişler hesaba katılmalıdır. Maaşlar veya günlük ücretler sadece taban kazanç hakkında çeşitli izlenimlere sahip olmanızı sağlarlar.

Kazanç Açısından Garsonluk Nasıl?

Garson olarak çalışmak çeşitli zorluklarla uğraşmak anlamına gelir. Garsonlar ne kadar kazanıyor sorusuna odaklanmak yerine ilk olarak karşılaşacağınız zorlukları düşünmelisiniz. Sonrasında garsonlar ne kadar kazanıyor sorusuna cevap arayabilirsiniz.

  • Bahşiş Avantajı: Normal maaşınıza ek olarak bahşiş toplayabilirsiniz. Garsonlar ne kadar kazanıyor sorusu cevaplanırken bahşişler bir ekstra olarak değerlendirilirler. Ancak çalıştığınız yere göre sayısız ek kazanç fırsatıyla karşılaşmanız mümkündür.
  • Düşük Maaş: Garsonlar ne kadar kazanıyor diye düşünenlerin endişesi düşük maaştır. Sektörde kazanç bahşiş üzerinden ilerlediğinden pek çok kişi maaşı düşük bulabilir. Garsonlar ne kadar kazanıyor sorusunu cevaplarken bahşiş kritik öneme sahiptir.
  • Yemek Avantajı: Bazı restoranlar ve işletmeler çalışanlarına yemek desteği verirler. Bazen ise bunlar indirimli olarak sunulurlar. O gün tüketilemeyen yemekler çalışanlara sunulabilir. Çalıştığınız yerden evinize yemek götürerek tasarruf edebilirsiniz.
  • Sektöre Giriş: Garson olmak gıda sektörüne giriş için ideal bir adımdır. Pek çok kişi garsonlar ne kadar kazanıyor diye düşünmek yerine sektöre atılan adıma odaklanırlar. Böylece şef garson, mutfak müdürü ve restoran müdürü olmak için çabalarlar.
  • Sabit Görevler: Garson olarak çalışırken görevleriniz sabittir. Sizden beklentiler nettir ve bu beklentileri karşılamanız gerekir. Rutin çalışma prensibiyle aranız iyiyse ve daha rahat hareket edebiliyorsanız garsonlar ne kadar kazanıyor diye düşünmenize gerek yoktur.
  • Esnek Çalışma: Garsonlukta diğer mesleklere göre vardiya değiştirmek daha pratiktir. Ancak günün en yoğun saatlerinde çalışmamak kazancınızı düşürebilir. Garsonlar ne kadar kazanıyor sorusunu cevaplarken bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.
  • Ekstra Yoğunluk: Her ne kadar esnek çalışma fırsatı sunsa bile vardiyanız aşırı sıkışık olabilir. Garsonluk yoğun çalışma temposu gerektirir. Garsonlar ne kadar kazanıyor diye düşünürken mutlaka tempoyu ve yoğunluğu hesaba katmalısınız.
  • Gelişim Fırsatı: Garson olarak çalışırken sabırlı olma ve iyi iletişim kurma gibi beceriler geliştirebilirsiniz. Garsonlar ne kadar kazanıyor gibi maddi bir konuyla ilgilenmek yerine kariyerinize ve kişiliğinize katkı sağlayacak gelişim fırsatına odaklanabilirsiniz.

Garson olmaya veya olmamaya karar verirken avantajlar ve dezavantajlar şeklinde bir listeniz olmalıdır. Listenizi inceleyip değerlendirmeler yaptıktan sonra kazanç açısından garsonluğun değerini bulabilir ve garsonlar ne kadar kazanıyor sorusunu cevaplayabilirsiniz.

Garson Maaşlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Garson maaşları belirli faktörlere göre değişiklik gösterebilirler. Çoğu zaman söz konusu faktörler kişinin kontrolü dışındadırlar. Ancak çok çalışmak, itibarlı bir mekanda görev almak, işinizde iyi olmak ve daha fazla bahşiş toplamak kazancınızı yükseltebilir.

Garson maaşlarını etkileyen faktörlerden en önemlisi konumdur. Sadece ülke ve şehir bazında değişiklikler yoktur. Aynı şehirde yer alan birbirinden farklı restoranlarda ve işletmelerde dahi fiyatlar farklı olabilir. Bu sebeple garson maaşlarını iyi araştırmalısınız.

1. Restoranın Konumu

Garsonluktan kazanılabilecek para ile çalışılacak restoranın konumu arasında güçlü bir bağ vardır. Konum kişinin yaşam maliyeti dahil olmak üzere her şeyi etkiler. Günlük garson fiyatlarına baktığınızda konumla bağlantılı olarak tüm değerlerin değiştiğini görebilirsiniz.

Restoranın konumu bahşişleri etkiler. Garsonlar ne kadar kazanıyor sorusuna cevap verirken bahşişleri hesaba dahil etmeniz gerektiğinden bu faktörü es geçmemelisiniz. Şehrin ideal konumlarından birinde yer alan restoranda daha fazla bahşiş toplama şansınız olabilir.

2. Garsonun Tecrübesi

Garson maaşı, garsonun çalışma tecrübesine ve becerilerine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak tecrübeli kişiler daha fazla kazanç sağlarlar. Garsonluk saatlik ücretleri kişinin deneyimine göre farklılaşır. Ancak elbette diğer tüm faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Garson tecrübeli değilse genelde yoğun çalışma saatlerine dahil edilmez. Bu sebeple bahşişin yoğun olduğu dönemlerde çalışma fırsatı elde edemez. Bazı durumda ise işe yeni başlamışsa part time garson ücretleri gibi sebeplerle daha küçük kazançlar elde edebilir.

3. Çalışma Saatleri

Çalışma saati garson maaşı üzerinde epey etkilidir. Çünkü çalışılan saatlere göre kişinin bahşiş toplama olasılığı daha yüksek olabilir. Gün içerisinde epey yoğun olan saatlerde çalışan bir kişi daha fazla kazanç sağlayabilir ama aynı zamanda daha fazla yorulabilir.

Garsonlar ne kadar kazanır sorusuna cevap verirken bu ayrıntıları es geçmemek gerekir. Öğle yemeği ile akşam yemeği dönemlerinde çalışan aynı nitelikte iki farklı garsonun kazançları farklıdır. Genel olarak akşam yemeği saatinde çalışan daha fazla para kazanır.

4. Restoranın Türü

Garsonlar ne kadar kazanır sorusunun cevabı çalışılan restoranın türüne göre değişiklik gösterebilir. Zincir restoran olarak adlandırılan yerlerde kazanılan ücret ile butik restoranda kazanılan ücret aynı olmayabilir. Restoranın türü garson maaşı üzerinde epey etkilidir.

Ailelerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği bir restoran ile alkollü bir restoran arasında kazanç farkı söz konusudur. Maaş beklentileri için restoranın konumuna bağlı olarak ne tür bir kitleye hitap ettiğini öğrenmeniz gerekir. Çünkü kitlesi belli olan yerler daha iyi iş yapabilirler.

5. Görev Dağılımı

Bir restoranda çalışan herkesin görevi eşit miktarda dağıtılmaz ve kazanç performansa bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda bahşiş faktörü asla unutulmamalıdır. Bahşişin dağıtılış planına göre part time garson maaşları ve şef garson maaşları değişim gösterirler.

Otelde garson maaşlarının standart restoranlardaki maaşlara göre farklı olmasının sebebi yine görev dağılımıyla bağlantılıdır. Türkiye’de garson maaşlarını incelerken bunun gibi detayları unutmamalısınız. Özellikle part time garson ücretlerini iyi hesaplamalısınız.

Türkiye’de Garsonlar Ne Kadar Kazanıyorlar

Türkiye’de Garsonlar Ne Kadar Kazanıyorlar?

Garsonlar ne kadar kazanır sorusunun cevabını belirlemek için ortalama ücret üzerinden bir değerlendirme yapılabilir. Ortalama ücret şehre ve konuma göre değişiklik gösterir. Garsonluk saatlik ücret üzerinden ücretlendirildiğinde ise hesabı farklı şekilde yapabilirsiniz.

Garsonların iyi para kazanıp kazanmadıklarını merak ediyorsanız günlük garson ücretleri dahil her şeyi değerlendirmeye almalısınız. Restoranlar ile oteller arasındaki fiyat farklılıklarını ihmal etmemelisiniz. Dilerseniz komi maaşlarını inceleyerek genel bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Otelde Garson Maaşları

Otelde garson maaşları restoranda çalışan garsonlara göre farklı olabilir. Maaş aralığı 13.000-26.000 TL aralığında değişkendir. Çoğu zaman otelin büyüklüğüne ve garsonun deneyimine göre farklı bir ücret tarifesi uygulanabilir. Ayrıca bahşiş konusunda farklı yaklaşım olabilir.

Otelde garson maaşları üzerine araştırma yapıyorsanız iş yükünüze dikkat etmelisiniz. İş yükünüz ne kadar yüksekse alacağınız ücretin o kadar yüksek olması gerekir. Ancak, garsonlar ne kadar kazanıyor sorusuna cevap arayanlar genelde restoran çalışanlarına odaklanırlar.

Part Time Garson Maaşları

Part time garson maaşları hesaplanırken genelde tam zamanlı garson maaşları üzerinden ilerlenir. Ancak part time garson ücretleri için net bir veri sunabilmek mümkün değildir. Genel anlamda en düşük günlük ücret 160-230 TL aralığındadır. En yükseği ise 500 TL civarındadır.

Aylık hesaplama bazında ise en düşük part time garson ücretleri 2.325-3.325 TL aralığında kabul edilir. En yüksek ücret ise 7.850 TL’den biraz fazladır. Genel olarak part time garson maaşları İstanbul’da biraz daha yüksektir ve asgari ücretin durumuna göre farklılaşır.

Günlük Garson Maaşları

Günlük garson fiyatları çalışılan yere ve saatlere göre değişkenlik gösterebilir. Tam olarak belirli bir ücretten bahsedilemez ama ortalama 400-500 TL aralığında olduğu söylenebilir. Bununla birlikte günlük garson fiyatlarına bahşişlerin dahil edilmediği bilinmelidir.

Restoranlar, oteller, barlar ve diğer işletmelerin garson bahşişleri için yaklaşımları farklı olabilir. Bazı işletmeler günlük garsonlara bahşişlerden hak vermezler. Bazılarında ise garsonluk saatlik ücretine ek olarak günlük garsonlar bahşişler ve diğer teşviklerden yararlanabilirler.

Şef Garson Maaşları

Şef garson maaşları, standart maaşlardan biraz daha yüksektir. Ortalama maaş aralığının 14.000-30.000 TL aralığında olduğu söylenebilir. Ancak çalışılan restoran, restoranın konumu ve restoranın hedef kitlesi gibi faktörler maaş miktarını etkileyebilirler.

Şef garson müşteriye yapılacak servisin sunumundan sorumludur. Bu sebeple bahşiş gibi ek gelirlerden ve teşviklerden yararlanma fırsatı olmayabilir. Şef garson maaşları incelenirken bu detay gözden kaçırılmamalıdır. Benzer durum komi maaşları için geçerlidir.

Komi Maaşları

Komi maaşlarını incelemeye başlamadan önce komi ve garson farkını iyi öğrenmek gerekir. Restoranlarda yaptıkları işler düşünüldüğünde komi ve garson farkı rahatlıkla fark edilebilir. Komi servis öncesi masa düzeniyle , garsonlar ise müşteriyle yakından ilgilenirler.

Komi maaşları ortalama 12.500 TL civarındadır. Deneyime ve çalışılan restorana göre maaş 21.000 TL civarına kadar yükselebilir. Maaş detayları kenara bırakılarak komi ve garson farkı düşünüldüğünde kominin daha fazla sorumluluğa sahip olduğu söylenebilir.

Yurt Dışında Garsonlar Ne Kadar Kazanıyorlar

Yurt Dışında Garsonlar Ne Kadar Kazanıyorlar?

Yurt dışı garson maaşları ile Türkiye’de garson maaşları arasında farklılıklar vardır. Öncelikli olarak kur farkını ve çok daha fazlasını hesaba katmanız gerekir. Garsonlardan beklentiler, çalışma standartları, komi maaşları ve günlük garson ücretleri değişkendir.

Türkiye’de garson maaşları kendi içerisinde belirli dinamiklere sahiptir. Benzer durum yurt dışındaki maaşlar için geçerlidir. Amerika garson maaşları, Almanya garson maaşları veya İngiltere garson maaşları şeklinde araştırma yaparken tüm faktörleri düşünmelisiniz.

1. Amerika Garson Maaşları 2023

Amerika garson maaşları günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak farklı değerlerde karşınıza çıkabilirler. Yıllık bazda ortalama 31.000-55.000 aralığında bir gelir elde edersiniz. Deneyiminize bağlı olarak 70.000 dolar kazanabilirsiniz. En düşük ise 24.000 dolar civarında kazanımınız olur.

Bilindik markalar üzerinden örnek vermek gerekirse Amerika garson maaşları McDonald’s ve Pizza Hut gibi zincir restoranlarda saatlik 15-25 dolar aralığındadırlar. Bunlara bonus kazanımlar dahil değildir. Daha az müşterisi olan restoranlarda rakam daha düşüktür.

2. İngiltere Garson Maaşları 2023

İngiltere garson maaşları genelde yıllık olarak değerlendirilir. Maaşlar ortalamalara göre 8.000-24.000 sterlin aralığındadır. Bununla birlikte ek kazanımlar söz konusu olabilir ve deneyimli garson ile deneyimsiz garson arasındaki kazanç farkı oldukça düşüktür.

Bilindik bir marka olan Pizza Hut garsonlarına saatlik 8 sterlin ödeme yapar. İngiltere garson maaşlarını bunun üzerinden değerlendirebilirsiniz. Minimum saatlik ücret ise 7 sterlin civarındadır. Ayrıca çalışan dağılımında kadınlar biraz daha ön plandadırlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Garsonlar Ne Kadar Kazanıyor 2023 ?

3. Almanya Garson Maaşları 2023

Almanya garson maaşları genel maaş miktarına ek olarak ek kazanımlar dahil edilerek hesaplanabilir. Garson maaşları 8.000-38.000 euro aralığında değişkenlik gösterirken ortalama maaş 19.000 euro civarındadır. Ek kazanımlarla bu miktarlar artış gösterirler.

Genelde kariyerinin ortalarında olan kişiler daha fazla kazanç sağlarlar. Onlar için saatlik ücret 9-10 euro aralığındadır. 10 yıldan fazla deneyime sahip olan kişilerin saatlik ücretleri ise 8 euro civarındadır. Almanya garson maaşları yaşa bağlı olarak ciddi oranda değişim gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir