Google Chrome İçin VPN Eklentileri
Sosyal Medya

Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

2008 yılında Google tarafından geliştirilen ücretsiz internet tarayıcısı Google Chrome, günümüzde en sık kullanılan uygulamalardan biri haline geldi. Eğer siz de bir Google Chrome kullanıcısı iseniz ve bir VPN uzantısına ihtiyacınız varsa, sizler için oldukça önemli bir seçki hazırladık. İşte Chrome için özel olarak geliştirilmiş 5 adet başarılı VPN eklentisi…

Neden VPN Kullanılır? VPN Kullanmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Öncelikle VPN olarak kısaltılan Virtual Private Network sisteminin ne işe yaradığından ve neden kullanılması gerektiğinden kısaca bir söz edelim.

VPN, kullanıcıların kişisel güvenliklerini arttırmaya yardımcı olan ve bilgisayar korsanları, yani hackerler ile aralarına engel oluşturan bir yöntemdir. Daha basit şekilde ifade etmek gerekirse; VPN’siz bir tarayıcıda ziyaret ettiğimiz bütün internet sitelerine IP adresimiz, işletim sistemimiz ve bilgisayar donanımımıza kadar pek çok verimiz iletilir.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

Hal böyleyken kötü niyetli bir internet sitesi, bu verileri olumsuz amaçlar ile de kullanabilirler. Yani VPN’siz şekilde tarayıcı kullanmak potansiyel bir güvenlik açığına sebep olabilir. Ancak VPN kullanarak yaptığımız tarayıcı ziyaretlerinde, IP adresimiz ve daha pek çok verimiz örtülür. Bu durumda karşı tarafa hiçbir verimiz gitmediği gibi nerede yaşadığımız ve hangi bölgeden internete bağlandığımız ayrıntıları da iletilmez.

VPN Yoluyla Yabancı Netflix Servislerine Nasıl Girilir?

VPN’in bir diğer dikkat çekici özelliği ise ülkemizde servise girmeyen bütün platformlara erişme özgürlüğüdür. Örneğin Netflix kullanıyorsunuz; ancak Netflix Amerika’da veya Netflix Fransa’da olan dizi ya da filmler Türkiye’de telif hakları sebebi ile yayına sunulmamış olabiliyor.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

VPN yoluyla Amerika’daki bir IP adresine bağlanırsanız, kolaylıkla Netflix’in Amerika servisindeki imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Disney TV+, Apple TV+, Hulu, Amazon Video Prime gibi ülkemizde henüz aktif olmayan platformlara da erişim elde etmeniz mümkün olacaktır.

Google Chrome Tarayıcısında Kullanabileceğiniz En Güvenli VPN Uzantıları Hangileridir?

1. NordVPN

Üç günlük deneme sürümü ile kullanmaya başlayabileceğiniz NordVPN, ilk aşamada sizden bir hesap oluşturmanızı istemektedir. Gerekli bilgileri girdiğiniz taktirde eklentiyi birkaç günlüğüne test edebilir ve neticede dört farklı plandan oluşan ödeme sistemini gözden geçirebilirsiniz.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

Eklentinin özelliklerine değinmek gerekirse; pek çok kaynağın belirttiği hız faktörünü es geçmememiz gerekiyor. Çünkü NordVPN’in diğer muadillerine göre en önemli farkı, çok daha hızlı ve basit bir kullanışa sahip olması diyebiliriz. Dilediğiniz gibi özgürce internette gezmenize yardımcı olacak uzantı aynı zamanda reklamları engellemek ve kötü niyetli internet sitelerine karşı kullanıcılarını korumak için de elinden geleni yapıyor.

2. Hotspot Shield

Google Chrome tarayıcısının en çok indirilen ve tercih edilen VPN uzantılarından bir tanesi olan Hotspot Shield, gayet basit bir kullanıma sahiptir. Hızlı bir üyelik işlemi gerçekleştirdikten sonra yedi günlük deneme sürümü ile karşılaşacak ve beğendiğiniz taktirde üç farklı ödeme planından birini seçerek devam etmenize olanak tanır.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

Reklamları ortadan kaldırmanıza da imkan sağlayan Hotspot Shield, performans açısından en dikkate değer VPN servislerinden biri olarak kanıtlanmıştır. Yalnızca hızlı internet sörfü anlamında değil, indirme hızınızı da büyük ölçüde hızlandırmaya destek olur.

Aynı zamanda Hotspot Shield’in Android ve iOS için de aplikasyon alternatifleri bulunmaktadır.

3. ExpressVPN

Pratik bir şekilde uzantıyı test etmenize izin veren ExpressVPN, ücretsiz bir servis olmasa da kullanıcıların büyük bir beğenisini kazanmayı başarmıştır. İlk otuz günlük deneme sürümü için uygulama sizden bir abonelik fiyatı talep etmektedir. Ancak bu deneme süresi boyunca eklentiden memnun kalmazsanız, paranızı geri iade eder.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

Yani belli süreliğine bir VPN programına ihtiyacınız varsa ExpressVPN bu ihtiyacınızı başarı ile yerine getirecektir. Başta küçük bir meblağ ödeseniz de nihayetinde paranızı geri alabilirsiniz.

Ancak ExpressVPN’in diğer VPN eklentilerinden farkı, uzantının yanında bir de ExpressVPN programını indirmeniz gerekmektedir. Hızlı bir şekilde program dosyasını indirerek uzantıyı Google Chrome tarayıcınıza entegre edebilirsiniz.

4. hide.me

Chrome için en ideal ve masrafsız VPN uzantılarından biri olan hide.me tamamen ücretsiz bir eklenti olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Hiçbir ücret ödemeksizin eklentiyi tarayıcınıza yükleyebilir; sonrasında reklamsız ve güvenli bir internet deneyimi sağlayabilirsiniz.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

Ayrıca böylesine işlevli bir uygulamanın güvenlik açısından tehlike arz ettiğine dair bir endişeye kapıldıysanız, hide.me güvenlik denetimlerine karşı kendini doğrulamış ve güvenilir onayını almış bir uzantıdır.

5. DotVPN

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı abonelik alternatifi bulunan DotVPN, Google Chrome için sıklıkla tercih edilen bir VPN aracıdır. Dilerseniz bu eklentiyi hiç para ödemeden kullanabilir, dilerseniz ise küçük bir ücret karşılığında birden fazla cihaz üzerinde DotVPN’den yararlanabilirsiniz.

Efrahim: Google Chrome İçin Geliştirilmiş En İyi 5 VPN Eklentisi

Google Chrome İçin VPN Uzantıları Nasıl İndirilir?

Google Chrome’a uzantı eklemek oldukça basit bir işlemdir. Google Chrome Mağazası sayfasına giderek indirmek istediğiniz uzantının ismini arama kısmına yazmanız ve beraberinde önünüze açılan sayfada Chrome’a Ekle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir