wt-social-facebook
Sosyal Medya

Wikipedia’nın Sosyal Ağı WT: Social, Facebook’u Korkutuyor!

Geçtiğimiz günlerde Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales öncülüğünde hayata giren WT: Social isimli sosyal medya platformu hızla büyümeye devam ediyor. Platformun kurucusu Wales, haber odaklı yeni sosyal medya sitesinin daha şimdiden 160.000’den fazla kullanıcıya sahip olduğunu ifade etti. Bu durum, platformun en büyük rakiplerinden biri olan Facebook için bir tehlike yaratabilir mi?

WT: Social nedir, ne işe yarar?

Yakın bir zaman önce hayata başlayan sosyal medya platformu WT: Social, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales öncülüğünde gerçekleşmiştir. Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal medya uygulamalarını karşısına alan platform, rakiplerinin aksine kullanıcılarına tamamen reklamsız ve dürüst bir yayıncılık gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Daha çok dürüst ve ilkeli bir biçimde yönetecekleri haber kaynakları ile öne çıkmayı amaçlayan platform, geçmiş yıllarda yine Jimmy Wales tarafından kurulan WikiTribune isimli internet sitesine benzemektedir. WikiTribune temel olarak kitle kaynaklı bir haber platformu olmayı amaçlamış ve güvenilir içerikler yaratmayı öne sürdürmüştü. Ancak kısıtlı içeriği itibariyle uzun süre ayakta kalamamış ve kapanmıştı.

WT: Social ise WikiTribune’nin yapmayı amaçladığı temel ilkeleri kendi bünyesine dahil etmiş ve kapsamlı bir sosyal medya ağı oluşturmayı başarmıştır.

Facebook, rakibi olabilecek WT: Social’dan korkuyor mu?

WT: Social’ın en dikkat çeken iddialarından bir tanesi, platformda asla ve asla kullanıcılarının verilerini başka yerlere satmayacakları açıklaması oldu. Bu açıklamayla platformun Facebook’a ufak bir gözdağı verdiği aşikar elbette. Cambridge Analytica skandalı ile gündemi epey meşgul eden Facebook’un düştüğü bu akıl almaz yanlışa, WT: Social katiyen düşmeyeceğini ifade etti. Ayrıca sitenin herhangi bir yerinde reklam tercih etmeyecekleri ve platformun kullanıcılar tarafından yapılacak bağışlar sayesinde besleneceği de belirtildi.

Tıpkı Netflix gibi kullanıcılarından aylık ya da yıllık abonelik planları oluşturarak yayın hayatını sürdürmeyi amaçlayan platformun kolay erişilebilir olmaması da onu özel kılan ve ilkeli tutumunu kontrollü bir biçimde ilerletmesini sağlayan bir amaç olarak görünüyor.

WT: Social’ın ülkemizde henüz çok yaygın bir sosyal medya platformu olmadığını da hatırlatalım elbette. Ancak ileri zamanlarda ülkemizde de aktif olarak kullanılır hale gelmesi oldukça mümkün duruyor.

WT: Social’ın ne olduğuna dair daha kapsamlı bilgiler verdiğimiz içeriğimize ulaşmak için:

https://fakirhane.com/wikipedianin-kurucularindan-yeni-sosyal-medya-agi-wt-social-nedir/2019/1943/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir