Google Alışveriş
Başlıklar,  Sosyal Medya

Google, Perakendeciler İçin Ücretsiz Satış İmkanı Sağlayacak

Dünyaca ünlü arama motoru Google, tıpkı Amazon gibi perakendecilerin satış yapmalarını destekleyecek bir çalışma yürütüyor. Ancak Amazon’dan farklı olarak Google’ın alışveriş sitesi, perakendecilerden komisyon ya da kira ücreti almayacaklarını dile getirdi. Dolayısıyla artık Google’dan ücretsiz ürün satmak mümkün olacak.

Tüm dünyada en çok tercih edilen alışveriş sitesi Amazon, bu sayede oldukça yüksek gelirler elde etmeyi başarıyor. “Dünyanın en zengin insanı kimdir?” diye arama yaparsanız karşınıza ilk sırada Amazon’un sahibi Jeff Bezos çıkacaktır. Hal böyleyken internetten alışveriş yapmak oldukça karlı bir iş diyebiliriz. Perakendeciler için o kadar olmasa da en azından şirket sahipleri için bu böyledir.

Amazon’un bu kaçınılamaz büyümesi ve popülaritesinde elbette ki Google’ın da çok büyük payı var. Google alışveriş sayfası üzerinden bir ürün aradığınızda ekrana öncelikli olarak çoğunlukla Amazon ürünleri çıkıyor. Yani bu zamana kadar Amazon’un yayılmasında Google’ın da katkısı olduğu açıkça belirtebiliriz. Ancak Google’ın artık Amazon’a daha fazla prim vermeyeceğini, kendi ürünlerini satacağını öğrendik. Platform üreticiler ve perakendeciler adına büyük bir adım atmaya hazırlanıyor.

Google Üzerinden Ücretsiz Ürün Satmak

Google Üzerinden Ücretsiz Ürün Satışa Çıkarmak Mümkün Mü?

Öncelikli olarak elinizde bir ürün varsa karşınıza birkaç büyük alışveriş sitesi çıkacaktır. Dilerseniz uluslararası satışlar için ürününüzü Amazon uygulamasına yükleyebilir yahut Hepsiburada, Gittigidiyor gibi yerel alışveriş sitelerini de tercih edebilirsiniz. Fakat tüm bu platformlara yüklediğiniz ürünlerde mağaza sahipleri sizden belli bir ücret alacaktır.

Eğer bir perakendeci olarak alışveriş sitelerine ücret ödemek istemiyor iseniz bunun için Google alışveriş bölümünde önümüzdeki haftadan itibaren bedava bir şekilde ürünlerinizi listelemenize yardımcı olacak. Ayrıca Google’da ürün satmak için herhangi bir Google reklamı vermek şartı da bulunmuyor. Yani bu sayede tamamen ücretsiz bir şekilde ürün satışı yapmak mümkün.

Peki ya Google’da ürün listelemek satıcılara ne gibi avantajlar sunacak? Elbette ki en başta ürünlerinizi milyonlarca kişiye kolaylıkla ulaştırabileceğinizi söyleyelim. Ürününüzün ismi Google’da aratıldığında diğer seçenekler ile birlikte sizin ürününüz ekrana gelecek. Bunun yanı sıra bir ürün satmak için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu tamamıyla ortadan kaldırılacak.

Google alışveriş sayfasına eklenecek ücretsiz ürün listeleme özelliği ilk olarak ABD’de denenecek. Ancak kısa bir süre içerisinde bu yeniliğin küresel olarak Google’ın servislerine dahil edileceği açıklandı. Tahminlere göre gelecek ay içerisinde Türkiye’de de bu özelliği kullanmaya başlayabileceğiz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir