Efrahim: İkinci Dünya Savaşı’nın Konu Edildiği Birbirinden Değerli 6 Sinema Filmi
Sanat

İkinci Dünya Savaşı’nın Konu Edildiği Birbirinden Değerli 6 Sinema Filmi

2. Dünya Savaşı, 20. Yüzyılda gerçekleşen iki küresel savaştan biri olmak ile beraber birçok milletin de aldığı, 1939’dan 1945 tarihlerine kadar sürmüş ve etkisini belki de halen hissettiren bir savaştır. Hal böyle olunca bu korkunç savaş birçok sanat akımına da ilham olmakla birlikte hakkında çokça kitaplar yazılmış, filmler çekilmiş ve kuşaktan kuşağa savaşın korkunç kareleri aktarılır hale gelmiştir. Biz de bu yazı başlığı altında sizlere İkinci Dünya Savaşı hakkında çekilmiş en başarılı 6 sinema filmini derledik. Birbirinden değerli bu filmlere hadi hep beraber bakalım…

  • 1. Piyanist

2. Dünya Savaşı üzerine filmler deyince akla gelen ilk yapımlardan biri olan Piyanist ile listeye başlayalım. Film, nazilerin yaptığı Yahudi soykırımı sürecinde Yahudi bir piyanistin biyografik hikayesini konu almaktadır. Yahudi asıllı Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlatan Piyanist filmi Adrien Brody’nin başarılı oyunculuğuyla izleyenleri oldukça etkilemeyi başaran bir yapımdır.

  • 2. Schindler’in Listesi

2. Dünya Savaşı filmleri deyince akıllara gelen ilk yönetmen Steven Spielberg’in, savaş sırasında pek çok Yahudi vatandaşı ölümün eşiğinden kurtaran Oskar Schindler’in biyografik hikayesini anlattığı Schindler’in Listesi bu konu ile ilgili en başarılı filmlerden bir tanesidir.

  • 3. Dunkirk

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli yönetmenleri arasında kabul edilen Christopher Nolan’ın son filmi Dunkirk, gerek festivaller tarafından gerekse izleyici yorumları ile beraber başarısını tescillemiştir. Savaş dönemi üzerine üç ayrı hikaye anlatan film; sahildeki askerler, gökyüzündeki avcı uçakları ve kanalı tekneleriyle geçen sivilleri konu etmektedir.

  • 4. Er Ryan’ı Kurtarmak

Yine bir Spielberg yapımı olan Er Ryan’ı Kurtarmak, Tom Hanks’in usta oyunculuğu ve hikayenin olağanüstü bir şekilde işlenmesi ile beraber ortaya oldukça etkileyici bir yapım bırakmış. İzleyicileri gerçekçiliği ile adeta şok edecek bu film, savaş filmleri arasında parmakla gösterilen filmlerden bir tanesidir.

  • 5. Çizgili Pijamalı Çocuk

Bir toplama kampında geçen bu hikaye, Yahudi esirler ile Alman subaylarını ayıran tellerin iki tarafında bulunan iki masum çocuğun arkadaşlığını konu etmektedir. Savaşın sert hikayesini olabilecek en naif biçimde anlatmayı başaran bu yapım izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştır. John Boyne’nin aynı adlı romanından uyarlanan Çizgili Pijamalı Çocuk, Mark Herman tarafından ustaca beyazperdeye uyarlanmıştır.

  • 6. Fury

Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı Fury, savaşın insanları ne denli boyutlarda değiştirdiğini olağanüstü bir şekilde anlatmaktadır. Film başarılı yönetmen David Ayer tarafından çekilmiştir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir