Efrahim: iPhone ile Çekildiğini Anlayamayacağınız 5 Başarılı Film
Sanat

iPhone ile Çekildiğini Anlayamayacağınız 5 Başarılı Film

“Yok canım, bu film nasıl iPhone ile çekilmiş?” diyeceğiniz, tamamı iPhone ile çekilen ve festivallerden ödül almış 5 filmi sizler için bir araya getirdik. Bu filmler sizi çok şaşırtacak, özellikle de nasıl çekildiğini düşündüğünüz noktada hayranlık uyandıracak.

  • 1. Tangerine – Sean Baker

2015 yılında çekilen ve tamamı iPhone 5S ile çekilmiş olan bu film, bir günde geçmekte ve hayat kadını olarak çalışan iki trans bireyin başından geçen çeşitli talihsiz olayları konu almaktadır. Pek çok festivalden ödül ile dönen bu film, eleştirmenlerin ve izleyicilerin de dikkatlerini üzerinde toplamayı başarmıştır.

  • 2. 9 Rides – Matthew A. Cherry

Bir Uber sürücüsü yılın en yoğun gününde hayatını değiştirecek bir haber alır ve olaylar gelişir. Matthew A. Cherry’nin yazıp yönettiği 2017 yapımı 9 Rides, iPhone 6S ile çekilmiştir.

  • 3. I Play With The Phrase Each Other – Jay Alvarez

Jay Alvarez’in yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı 2013 yapımı bu film, Alvarez’in ilk uzun metraj filmi olmasının yanı sıra iPhone ile çekilmesi, siyah beyaz olması ve tüm filmin cep telefonu etrafında dolaşması ile de dikkat çekiyor. Bir siber suçlunun hikayesini anlatan bu yapımın tamamını YouTube üzerinden de izlemek mümkün.

  • 4. Searching for Sugar Man – Malik Bendjelloul

Malik Bendjelloul’un Oscar ödülü kazanan bu belgeseli, iPhone’larda yer alan 8mm Vintage Camera uygulaması ile çekilmiş. Sundance ve daha pek çok festivalden de ödül ile ayrılan 2012 yapımı bu belgesel, Sixto Rodriquez’in hayatını anlatmaktadır. Aynı zamanda film ülkemizde ‘Bir Şarkının Peşinde’ ismi ile gösterilmiştir.

  • 5. Unsane – Steven Soderbergh

Ülkemizde ‘Saplantı’ ismi ile gösterilen 2018 yapımı korku – gerilim filmi Unsane, iPhone 7 Plus ile çekilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir