The Shining
Sanat

J.J. Abrams, The Shining Romanını Diziye Uyarlıyor: Overlook

Ünlü yönetmen J.J. Abrams, Stephen King tarafından yazılan The Shining romandan esinlenerek Overlook isimli yeni bir dizi hazırlıyor. Daha önce Stanley Kubrick tarafından çekilen kült film, bu defa bir dizi olarak karşımıza çıkacak. İşte yeni The Shining uyarlaması hakkında tüm bilgiler…

Star Wars, Star Trek, Görevimiz Tehlike, Super 8, Lost gibi birbirinden başarılı dizi ve filmlerin yapımcısı J.J. Abrams yeni bir efsane için kolları sıvamış durumda. Alınan son haberlere göre usta yönetmen Abrams, HBO Max adlı yeni dijital video platformu için üç adet dizi üretmeye başladı. Justice League Dark ve Duster gibi DC dizileri ile ekranlara gelecek efsane yönetmen, bir tane de sürpriz proje için hazırlıklara başladı.

Stanley Kubrick tarafından yönetilen 1980 yapımı The Shining filmi bildiğiniz üzere tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında listelerin en tepelerinde yer alıyor. Stephen King’in romanından uyarlanan eser, ilerleyen yıllarda yazarın isteği doğrultusunda yeniden kameralara alındı. Bu defa 1997 yılında mini dizi olarak Cinnet adı altında 3 bölüm halinde yayına sunulan dizi eleştirmenler tarafından hayal kırıklığı olarak adlandırıldı. Fakat Overlook Oteli’nin macerası burada bitmedi.

The Shining Spin-Off’u Overlook Dizisi

The Shining Spin-Off’u Olacak Overlook Dizisi Hakkında Tüm Detaylar

2012 yılında 237 No’lu Oda belgeseli yayınlandı ve Kubrick’in filminin kamera arası ile yapım notları ekranlara geldi. Geçtiğimiz yıl ise Doctor Sleep (Doktor Uyku) filmi vizyona girdi ve filmde Danny Torrance karakterinin yetişkinlik döneminde yaşadığı gerilim dolu olaylar konu alındı. Fakat bu film de eleştirmenlerin ve Kubrick hayranlarının pek hoşuna gitmedi. Ancak J.J. Abrams’ın olaya el atması ile beraber ilk defa Stanley Kubrick’ten sonra bir The Shining uyarlaması için izleyiciler heyecanlandı.

Amerikan edebiyatı tarihinin en önemli perili oteli olarak bilinen Overlook Oteli, bu defa J.J. Abrams tarafından yönetilecek ve hiç kuşkusuz Stanley Kubrick versiyonundan çok daha farklı bir anlatım tarzına sahip olacak.

The Shining Filmi Stanley Kubrick

Netflix’in yeni alternatifi HBO Max kanalında yayınlanacak Overlook dizisi ne zaman çıkacak, diye düşünüyorsanız; öncelikli olarak HBO Max’in daha açılmadığını hatırlatmak isteriz. HBO Max platformu açılış tarihi olarak 27 Mayıs’ı duyurdu. Fakat Overlook’un karşımıza çıkması için daha epeyce bir vakte ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz. Zira J.J. Abrams’ın üç proje arasından hangisini öne alacağını ve Overlook’un kaçıncı sırada çekileceğini ne yazık ki şimdilik bilemiyoruz. Bu konu hakkında HBO Max’ten bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. The Shining’in hayranları şimdilik eski uyarlamaları seyrederek hasretlerini giderebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir