Efrahim: Joaquin Phoenix’in Başrolünde Yer Aldığı Joker Filmi İle Alakalı İlginizi Çekebilecek 8 Bilgi
Yaşam/Hobi

Joaquin Phoenix’in Başrolünde Yer Aldığı Joker Filmi İle Alakalı İlginizi Çekebilecek 8 Bilgi

4 Ekim 2019 itibariyle vizyona giren ve uzun bir zamandır merakla beklenmiş olan Joker filmi hakkında şaşırabileceğiniz, ilginizi çekecek bilgileri sizler için bir araya getirdik. Eğer siz de sıkı bir Joker hayranı iseniz ya da bu tür kurgusal evrenlere merakınız var ise bu başlık tam size göre!

  • 1. Öncelikli olarak bu yeni Joker filmi, DC Genişletilmiş Evreni’nden bağımsız bir film olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Warner Bros. ve DC şirketleri, bu film ile birlikte artık çizgi roman uyarlamalarını bağımsız bir hale getirip yeni bir marka oluşturmayı amaçlıyor.
  • 2. Yönetmen Todd Phillips’e “Yeni filmde Batman’i görebilecek miyiz?” sorusuna Phillips’in yanıtı oldukça net görünüyor: “Hayır, kesinlikle yer almayacak.” Yani buradan da çıkarıyoruz ki yeni Joker, DC Genişletilmiş Evreni ile asla birleşmiyor ve daha kişisel ve derinlikli bir hikaye ile karşımıza çıkıyor.
  • 3. Filmin yönetmeni Todd Phillips’ten söz etmişken, Phillips’in ilk drama türündeki filmi olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Kendisini daha önce Felekten Bir Gece serisi ile de ekranlarda seyretmiştik.
Efrahim: Joaquin Phoenix’in Başrolünde Yer Aldığı Joker Filmi İle Alakalı İlginizi Çekebilecek 8 Bilgi
  • 4. Hemen hemen her Joker filminde Joker’in isminin değiştiğini ya da isminin gizlendiğini de hesaba katarsak; yeni filmde Arthur Fleck ismiyle karşımıza çıkacak olan Joker’in isminin bir zamanlar unutulmaz bir Batman karakteri ortaya koymuş olan Ben Affleck’e selam gönderildiğini de düşünebiliriz.
  • 5. Aynı zamanda film daha birçok göndermelerden oluşuyor. Joker filmi, Christopher Nolan’ın yönettiği Batman serisinde Joker’e hayat veren usta oyuncu Heath Ledger’dan Martin Scorsese’nin Taxi Driver filmine kadar pek çok gönderme barındırıyor.
  • 6. Filmde Joker’e hayat veren ve harikalar yaratan Joaquin Phoenix’in yanı sıra Robert De Niro, Zazie Beetz ve Francis Conroy gibi usta isimler de yer alıyor.
  • 7. Ayrıca Joker filmi, 76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan türünün ilk örneği yapım oldu. Bu tür kurgusal dünya karakterleri ile festivallerin yolları şimdiye kadar pek örtüşmüş olmasa da Joker bu çizgiyi rahatlıkla aşmış ve festival seyircisine de kendini kabul ettirmeyi başarmış.
  • 8. Son olarak Todd Phillips gerçekleştirdiği bir röportaj sırasında devam filminin gelip gelmeyeceği ile ilgili bir soruya olumlu bir yanıt vermiş ve şimdiden Joker hayranlarının büyük merakını kazanmayı başarmış.

Geçtiğimiz günlerde vizyona giren Joker’i hala sinema salonlarında bulmanız mümkün. Gerilim dolu bir Joker filmi seyretmek istiyorsanız kaçırmamanızı öneririz. Çünkü bu Joker, diğer Joker’lere hiç mi hiç benzemiyor!

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir