Johnny Cash
Sanat

Johnny Cash Hakkında Daha Önce Duymadığınız 5 Gerçek

Country ve Rock müziğin en büyük isimlerinden biri olan Johnny Cash, global olarak 90 milyondan fazla albümü satılmış bir sanatçıdır. Çok yönlü kişiliği ile tanıdığımız başarılı sanatçının genellikle yalnızca şarkıcı kimliği bilinir. Hatta Johnny Cash’i yalnızca Hurt şarkısı ile bilen dahi pek çok insan vardır. Fakat Johnny Cash’i yazar, oyuncu ve sunucu olarak da gönül rahatlığıyla tanıtabiliriz. İşte Johnny Cash’le ilgili az kişinin bildiği ilgi çekici gerçekler…

5. Johnny Cash, kendinden 2 yaş büyük ağabeyini 12 yaşındayken kaybetti.

Johnny Cash'in Ağabeyi Jack Cash

Johnny Cash’in ağabeyi Jack ile aralarında iki yaş vardı. 1944 yılında Jack Cash lisede ahşap çalışmaları yaparken, çok büyük bir kaza sonucunda elindeki testereyi karnına soktu. Bu olaydan birkaç gün sonra Jack hayatını kaybetti. Belki de Johnny Cash’in tartışılamaz kariyeri ve büyüleyici söz yazarlığı tecrübesi bu acı olay sonrasında şekillenmeye başladı.

4. Uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle defalarca kez hapse girdi.

Johnny Cash Uyuşturucu Bağımlılığı

Johnny Cash’in uyuşturucuya olan bağımlılığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeplerden dolayı Johnny Cash toplamda yedi defa hapse girmişti. Hatta bir defasında özel mülke ait bir bahçeden sarhoş kafayla çiçek çaldığı sebebiyle dahi tutuklanmıştı. Ancak usta sanatçı hapishanedeyken bile müzik üretmeye ve konser vermeye devam etti. Ancak Cash, uyuşturucuyu bir türlü bırakamadığı için ilk eşi olan Vivian Liberto ile boşanmak zorunda kaldı.

3. The Johnny Cash Show iki sezon boyunca ekranlarda kaldı.

The Johnny Cash Show

Johnny Cash’in sunuculuğunu yaptığı müzik programı The Johnny Cash Show, ABC kanalında toplamda iki sezon ve 58 bölüm yayınlandı. Bu programa Ray Charles, Bob Dylan, Neil Diamond, Neil Young ve Louis Armstrong gibi efsane müzisyenler konuk oldu.

Televizyon programının yanı sıra Johnny Cash filmleri ile de oldukça meşhur oldu. Frank ve Jesse James’in Son Günleri, Posta Arabası ve Sarı Yılan gibi başarılı Western filmlerinde başrol koltuğuna oturdu.

Ayrıca çok yönlü bir sanatçı olduğunu dile getirdiğimiz Johnny Cash, Man in Black ve Cash: The Autobiography adlı iki otobiyografi kitabı yazdı. İlerleyen yıllarda ilk ve tek kurgusal romanı olan Man in White edebiyat okurlarına sunuldu. Ayrıca Johnny Cash’in hiçbir yerde yayınlanmayan şiirleri, ölümünden sonra kitaplaştırıldı.

2. Johnny Cash, eşinin ölümünden birkaç ay sonra hayatını kaybetti.

Johnny Cash ve Eşi June Carter

2003 yılında geçirdiği kalp ameliyatının sonrasında hayata gözlerini yuman June Carter Cash; Johnny Cash’in son eşiydi. Onun ölümünden sonra giderek durgunlaşan ve büyük bir depresyona giren Johnny Cash, karısının vasiyeti üzerine konser vermeye ve çalışmaya zor da olsa devam etti. Ancak Carter’dan dört ay sonra Johnny de aramızdan ayrıldı. Ölmeden önceki son isteği doğrultusunda eşinin mezarı eşinin yanına gömüldü.

1. 2005 yılında Johnny Cash’in hayatını anlatan filmde sanatçıyı Joaquin Phoenix canlandırdı.

Joaquin Phoenix Sınırları Aşmak Filmi

Oscar ödüllü Walk The Line (Sınırları Aşmak) filminde Johnny Cash’in hayatı ilk defa beyazperdelere taşındı. June Carter Cash performansı ile Reese Witherspoon, En İyi Kadın Oscar’ı ödülüne layık görüldü. Geçtiğimiz yıl Joker filmde gerçekleştirdiği performans ile kitlelerin dikkatini çeken Joaquin Phoenix, bu yapımda Johnny Cash’e hayat verdi ve Altın Küre Ödülleri’nde başarısı taçlandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir