Al Pacino
Tuhaf,  Foto Galeri

Al Pacino, Hangi Efsane Filmlerde Oynamayı Reddetti?

İtalyan kökenli ABD’li usta aktör Al Pacino, oynadığı harika filmler sayesinde kuşağının en iyi oyuncuları arasında kabul ediliyor. İçinde bulunduğu The Godfather, Serpico, Yaralı Yüz, Heat, Donnie Brasco, Insomnia, Şeytanın Avukatı, Köstebek, The Irishman gibi kült yapımlarda aldığı rollerle birbirinden başarılı performanslar ortaya koyan Pacino; hayattayken efsane olarak anılan nadir sanatçılar arasında hak ettiği değeri fazlasıyla görüyor.

Yukarıda da saydığımız üzere Al Pacino oynadığı filmler ile hayatımızda büyük bir yer edinmiş bir aktör. Ancak bir oyuncuyu efsane yapan unsurlardan bir tanesi oynadığı filmler ise bir diğeri de reddettiği yapımlardır. Bazen oyuncular reddettiği rollerle de kariyerine ya da meslektaşlarının kariyerlerine büyük fayda gösterirler. İşte Al Pacino’nun oynamayı reddettiği ve sonradan efsane haline gelmiş o filmler…

5. Star Wars: Episode IV – A New Hope (Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut) – IMDb Puanı 8,6

Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut

Star Wars serisinin ilk filmi olarak vizyona giren Yeni Bir Umut, büyük bir popüler kültür sembolünün ilk temsilini oluşturuyordu. Star Wars serisinde yer alan en önemli karakterlerden biri olarak bildiğimiz Han Solo, başarılı oyuncu Harrison Ford’dan önce bilin bakalım kime gitmişti… Al Pacino, Star Wars için George Lucas’tan aldığı rol teklifini yıllar sonra, senaryoyu anlamadığını itiraf ederek hayranlarına duyurdu.

4. Rambo: First Blood (Rambo: İlk Kan) – IMDb Puanı 7,7

Rambo İlk Kan Filmi

Toplamda beş filmden oluşan ve son filmi Rambo: Son Kan ile geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan Rambo serisi, günümüzde Rambo karakterini oynayan Sylvester Stallone ile özdeşleşmiş durumda. Ancak bu rolün ilk kez Al Pacino’ya teklif edildiğini ve Pacino’nun bu rol için heyecanlanmadığını biliyor muydunuz?

3. Kramer vs. Kramer (Kramer Kramer’e Karşı) – IMDb Puanı 7,8

Kramer Kramer'e Karşı Filmi

Robert Benton tarafından çekilen Kramer Kramer’e Karşı filmi çıktığı yıl beyazperdede büyük ses getirdi ve ödülleri adeta silip süpürmüştü. Akademi Ödülleri kapsamında En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan film, günümüzde kült dram filmleri kategorisinde gösterilmektedir. Bu filmde sergilediği performansıyla Akademi jürilerinin de dikkatini çeken Dustin Hoffman, şüphesiz ki bu şansı rolü kabul etmeyen Al Pacino sayesinde elde etti.

2. Die Hard (Zor Ölüm) – IMDb Puanı 8,2

Zor Ölüm Filmi

Roderick Thorp’un kaleme aldığı Nothing Lasts Forever kitabından uyarlanan Zor Ölüm serisi toplamda beş filmden oluşmaktadır. Hiç kuşku yok ki usta oyuncu Bruce Willis, kariyerindeki ilk büyük sıçramayı ve ismini daha geniş kitlelere ulaştırmayı Zor Ölüm filmi sayesinde elde etmiştir. Ancak Bruce Willis’den önce senaryo Al Pacino’ya gitmiş ve Al Pacino yıllar sonra “O çocuğa (Bruce Willis) bir kariyer verdim,” cümlesi ile açıklamıştır.

1. Apocalypse Now (Kıyamet) – IMDb Puanı 8,4

Apocalypse Now Filmi

Vietnam Savaşı sonrasında geçen Amerikan savaş draması, The Godfather filminin yönetmeni Francis Ford Coppola tarafından yönetilmiştir. Coppola bu filmi ile En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’ı ve Altın Palmiye ödüllerine layık görülmüştür. Marlon Brando, Harrison Ford, Robert Duvall gibi birbirinden başarılı aktörlerin boy gösterdiği yapımda başrolü üstlenen Martin Sheen’in oynadığı rol tahmin edeceğiniz üzere Al Pacino tarafından reddedilen bir başka kült yapımdı. Pacino bu filmi çekim süresinin uzun olması sebebiyle kabul etmemiş, takviminde başka filmler bulunması yüzünden geri çevirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir