Efrahim: Kurt Cobain’in Meşhur Hırkası Açık Arttırmayla Satışa Çıkacak!
Başlıklar

Kurt Cobain’in Meşhur Hırkası Açık Arttırmayla Satışa Çıkacak!

Kurt Cobain’in meşhur ‘depresyon hırkası’ olarak sıfatlandırılan hırkasını bilmek için sıkı bir grunge takipçisi ya da Nirvana fanı olmaya gerek yok, Kurt Cobain’e az biraz ilgisi olan hemen herkes bu hırkayı hemen hatırlayacaktır. İşte o artık ikon haline gelmiş hırka, açık arttırma yolu ile satışa çıkarılacak!

Nirvana grubu ile hafızamıza kazınan meşhur sanatçı Kurt Cobain’in neredeyse kendisi kadar meşhur hırkasını, Cobain’in bazı fotoğraflarında ve özellikle de MTV Unplugged video kayıtlarında muhakkak görmüşsünüzdür. Bu hırka öylesine meşhur ki Cobain’i muhtemelen birkaç sembol ile tanımlayacak olsak içinde bu hırka kesin olurdu herhalde.

İşte bu meşhur zeytin yeşili hırka, bir müzayede şirketi olan Julien’s Auctions tarafından ‘İkonlar ve İdoller: Rock ‘N’ Roll’ açık arttırma etkinliği ile beraber görücü karşısına çıkarıldı. ‘Depresyon hırkası’ ismi ile bildiğimiz bu hırka üzerinde çeşitli lekeler ve sigara yanıkları barındırsa da Cobain hayranları için değerinden hiçbir şey kaybetmiyor diyebiliriz. 200 bin ila 300 bin dolar arasında alıcı bulması beklenen hırkanın açık arttırma müzayedesi 25 Ekim’de başlayacak ve ertesi gün sona erecek.

Ayrıca hırkanın yanı sıra Cobain’in Nirvana’nın son albümü olan ‘In Utero’nun turnesi esnasında çaldığı deniz mavisi rengindeki solak Fender Mustang marka gitarı da yine açık arttırma ile satışa sunulacak.

1994 yılında Seattle’daki evinin garajında ölü halde bulunan, grunge müziğin simgesi haline gelmiş usta müzisyen Kurt Cobain yalnızca müziği ile değil özel hayatı da dahil olmak üzere neredeyse her özelliği ile insanların merak konusu haline gelmiş bir isim. Bu hırka da Cobain’in son yıllarının belki de en kuvvetli simgelerinden bir tanesi.

Müzayede evinin başkanı ve CEO’su Darren Julien, bu hırka hakkında şu sözleri dile getirdi:

Bu hırka, onun giymiş olduğu tüm kıyafetlerin kutsal kasesi. Kurt, Grunge’ın kitabını yarattı, o öyle şov kıyafetleri giymezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir