Rise of Empires: Ottoman Netflix
Başlıklar

Osmanlı Belgeseli Rise of Empires: Ottoman Netflix’te Yayında!

İstanbul’un Fethi konusunu işleyen Netflix belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman nihayet tüm bölümleri ile paylaşıldı! Başrollerini Charles Dance, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Tuba Büyüküstün gibi başarılı oyuncuların üstlendiği yapım, izleyicilerden övgü dolu mesajlar aldı.

Yıllardır beklenmekte olan Rise of Empires: Ottoman isimli Osmanlı belgeseli, dün itibariyle Netflix platformunda yayına girdi. Toplamda 6 bölümden oluşan yapım, çok büyük bir prodüksiyona sahip olmak ile birlikte geniş bir oyuncu kadrosuna sahip.

Rise of Empires: Ottoman Dizisi Ne Anlatıyor, Konusu Nedir?

Rise of Empires: Ottoman adlı belgesel dizisi; Fatih Sultan Mehmet’in tahta geçmesi ile birlikte başlayan hikayeyi İstanbul’un Fethi’ne uzanan yolculuğa dek bizlere sunuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemi olarak tarif edilen bu devri, kendi bakış açısı ile yorumluyor.

Efrahim: Osmanlı Belgeseli Rise of Empires: Ottoman Netflix’te Yayında!

Öte taraftan dizinin en çok eleştirilen noktalarından bir tanesi ise, dizinin orijinal dilinin İngilizce olması. Ayriyeten dizinin Netflix sayfasına girdiğimizde de yapımın “Amerikan Dizileri” adlı kategori altında yer aldığını görüyoruz.

Osmanlı belgeselinde Fatih Sultan Mehmet rolünü Cem Yiğit Üzümoğlu üstlenirken genç oyuncuya Tuba Büyüküstün, Osman Sonant, Damla Sönmez, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Birkan Sokullu ve Selim Bayraktar gibi yetenekli isimler eşlik ediyor. Dizinin senarist koltuğunda yabancı bir isim yer alırken senaryo danışmanlığı görevinde Prof. Dr. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan yer alıyor. Dizinin yapımcısı olarak ise STXtv ve Karga Seven yapım şirketleri karşımıza çıkıyor.

Efrahim: Osmanlı Belgeseli Rise of Empires: Ottoman Netflix’te Yayında!

Dizinin yönetmenini olan Emre Şahin’i ise tanımayanlara hatırlamakta fayda var. Kendisi ilk defa bir Türk filminde Red Cam kamera tekniğini kullanarak başrollerinde Ntare mwine, Deniz Çakır ve Ali Atay gibi isimlerin yer aldığı 40 adlı filmi çekmişti. Ayrıca ilk sinema filmi olan Fetish ile EMMY Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Kurgu ödüllerinin sahibi olmuştu.

Osmanlı Belgesel Dizisi Rise of Empires: Ottoman İzleyicilerden Nasıl Tepkiler Aldı?

Anlatıcılığını Charles Dance’ın yaptığı ve Türkçe dublajında Halit Ergenç’in karşımıza çıktığı Osmanlı belgesel dizisi, kimi noktalarda seyircilerin büyük tepkisini toplamak ile beraber yine de seyirci tarafından beğenildi diyebiliriz. Dizinin ilk gün aldığı IMDb puanı da bunu doğruluyor olacak ki, yapım bu platformdan 8,5 gibi gayet üst seviyeli bir puan toplamış.

Dizi hakkında yapılmış daha organik ve spesifik yorumlara ise aşağıdaki Twitter kullanıcılarının girmiş oldukları tweet’lerden göz atabiliriz!

https://twitter.com/TahaAltar/status/1220683075744604161
https://twitter.com/sarininbirtonu/status/1220801397052100608
https://twitter.com/TimofeiFunKlap/status/1220851081032413185
https://twitter.com/egehnkc/status/1220747033050591232
https://twitter.com/SirAhmetKoc/status/1220651285898285056

Peki ya siz bu yapım hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle yorum bölüme yazdığınız mesajlar ile paylaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir