Yasin Ekmekci: Mangala Giderken Ne Alınır? Mangal Yaparken Alınacaklar Listesi
Yaşam/Hobi

Mangala Giderken Ne Alınır? Mangal Yaparken Alınacaklar Listesi

Soğuk günleri yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Artık yavaş yavaş yeşillenmeye başlayan iklimi ile  hafta sonları ve tatil günleri mangal hazırlıklarına başlayabiliriz. Peki ama sonradan pişman olmamak için mangal yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir. Alınması gerekenler listesi, sorusunun cevabını sizin için araştırdık. Hazırsanız başlayalım…

Mangal Listesi

Öncelikli olarak kişi sayısına bağlı olarak yiyecek ve içecek almayı unutmayın. Genellikle mangal konusunda alınan ette ve ekmekte bonkör davranılır. Oysa ki etin fazla olması durumunda çoğunlukla ekmek fazla olacak ve atılacaktır. Buna özellikle dikkat edin.

Yasin Ekmekci: Mangala Giderken Ne Alınır? Mangal Yaparken Alınacaklar Listesi

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken şey: mangal ve ürünleridir. Mangal yerine yerde ateş yakmayı tercih edecekseniz, tel yada şişlerinizi unutmayın. Mangal paketinizin içerisine mutlaka mangal kömürü, çok az tutuşturucu (odun yada çırada olabilir) bir adet çakmak ve mutlaka yelpaze koyun.

Diğer İstekler

Piknik yapacağınız yere bağlı olarak bir kilim, halı yada sandalyeleri unutmayın.  Eğer çay demleyecekseniz mutlaka semaver yada çaydanlığınız, çayınız ve bardaklarınız olsun. Eğer mangal ile birlikte sebze salatası yapacaksanız da biber, patlıcan, soğan gibi sebzeleri ihmal etmeyin.

Sofralık Malzemeler

Bunlar en çok unutulanlardandır. Çoğunlukla bardak, tabak, çatal ve kaşık ile birlikte sofra bezi, peçete, su ve bardaklar unutulmamalıdır. Mutlaka su alınmalı ve aynı zamanda kesme tahtası, bıçak gibi yan sofralık malzemeler ihmal edilmemelidir.

Yasin Ekmekci: Mangala Giderken Ne Alınır? Mangal Yaparken Alınacaklar Listesi

Burası Çok Önemli!

Yağ almanız gerekebilir. Eğer köfte yapacaksanız ve terbiye edilmesi gerekiyorsa köftelik harç, baharatları unutmayın. Çoğunlukla piknik tüpü götürülmesi önem arz eder.

Gideceğiniz yere bağlı olarak gazete, şarj cihazı, ışıldak alınabilir. Çoğu zaman mangal yapılacak alanlar olarak su başları tercih edilse de kişi  sayısına bağlı olarak su tüketiminin fazla olma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Tüm bu değişkenlere özellikle dikkat etmeniz durumunda hala mangal yapacağınız yere bağlı olarak bazı eksiklikler ortaya çıkabilir. Bunları değerlendirerek uygun seçeneklere göz atmayı tercih edebilirsiniz.

Mangala gideceğiniz kişilerle birlikte sorumluluk üstlenin. Tüm malzemelerin hazırlanması için bir kişi sorumlu olmasın bu sayede eksiklikler daha kısa süre içerisinde tespit edilebilir. Sizlerde mevcut ihtiyaçları göz önüne alarak ona göre bir yol belirleyin. Gerekirse liste çıkarmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir