Facebook Container
Sosyal Medya

Mozilla Firefox, Facebook Container Adlı Yeni Eklentisini Tanıttı

Mozilla Firefox yeni güncellemesi ile birlikte gelen Facebook Container eklentisi, sizi Facebook’un güvenlik problemlerine karşı korumayı amaçlıyor. Bu sayede Facebook platformuna karşı kullanıcıların yaşadığı güvensizlik duygusunun ortadan kaldırılması ve daha konforlu bir internet gezintisi sağlanması planlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Firefox 74 adlı yeni sürümünü yayınlanan Mozilla programı, şimdiye kadar geliştirilmiş en kapsamlı güvenlik önlemlerini içeren versiyonunu kullanıcılara açtı. Bir dönem oldukça popüler bir internet tarayıcısı olan Mozilla Firefox, liderlik koltuğunu her ne kadar Google Chrome uygulamasına kaptırmış olsa da pes etmeden çalışmaya devam ediyor.

Mozilla Firefox 74

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ilk olarak Facebook Container adı altında yayına açılan yeni uzantı dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Facebook’un yaşadığı Cambridge Analytica skandalını ve beraberinde gelen pek çok güvenlik zaafı; birçok Facebook kullanıcısının profilini kapatmasına ve platformu protesto etmesine neden olmuştu. Ancak Facebook hesabınızı tamamen silmek istemiyorsanız; öte yandan önlem almaya ihtiyaç duyuyorsanız Facebook Container oldukça işlevsel bir eklenti olarak öne çıkıyor.

Facebook Container, Facebook’un Sizi İzlemesinin Önüne Geçiyor

Facebook Container’in öncelikli amacı elbette ki Facebook’u kullanılamaz hale getirmek ve platform ile organik bağlarınızı koparmak değildir. Aksine Facebook Container’ın Facebook’u daha güvenli bir şekilde kullanmanıza hizmet ettiğini belirtmemiz gerek.

Facebook Container

Mozilla Firefox 74 uygulamasında yer alan Facebook Container eklentisi sayesinde diğer internet sitelerinde gezintiye çıkarken; Facebook’un size dayattığı butonlardan ya da sizi takip etmeyi amaçlayan servislerinden kolaylıkla korunabiliyorsunuz. Bununla birlikte bu eklenti Facebook sekmelerinizi size sormadan kapatıyor, Facebook çerezlerini siliyor ve Facebook’tan güvenli bir şekilde çıkış yapmanızı sağlıyor.

Herhangi bir sitede haber okurken bir anda karşınıza çıkan Facebook Beğen tuşu ya da Facebook yorumlarından rahatsızlık duyuyorsanız bu uygulama tam da size göre. Eğer bir rahatsızlık duymuyorsanız tekrar oturup düşünmenizde yarar var, aksi taktirde Facebook’un bu yollarla kullanıcılarının internet gezintilerini izlediğini ve gözlemlediğini söylemek isteriz.

Facebook Container

Uygulamayı güncel Mozilla Firefox programınıza yükledikten sonra yapmanız gereken tek işlem, Facebook hesabınızı doğrulamak olacaktır. Bu sayede artık Facebook Container eklentisinin koruması altında internet gezintinize kaldığınız yerden güvenli bir biçimde devam edebilirsiniz.

Ayrıca son olarak bu eklentinin yalnızca Facebook sitesinde değil; yine Facebook şirketine ve dolayısıyla Mark Zuckerberg’e ait olan Facebook Messenger ve Instagram sosyal medya ağlarında da işe yaradığını eklemek gerek.

Facebook Messenger uygulamasının iOS işletim sistemini destekleyen akıllı telefonlarda artık çok daha hızlı olduğunu biliyor muydunuz?

https://fakirhane.com/ios-telefonlarda-facebook-messenger-artik-iki-kat-daha-hizli/2020/2731/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir