wt-social
Sosyal Medya,  Nedir ?

Wikipedia’dan Yeni Sosyal Medya Ağı: WT: Social Nedir?

Ülkemizde halen daha erişim yasağı devam eden online ansiklopedi sitesi Wikipedia’nın kurucu ortaklarından Jimmy Wales, yeni kurduğu sosyal medya platformu olan WT Social sitesini kamuoyuna duyurdu!

Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal medya sitelerine rakip olacağı şeklinde lanse edilen WT: Social; bu iki platformun temel özelliklerini almasının yanı sıra güvenilir bir haber kaynağı olma yolunda da büyük iddiaları var. Ayrıca yine diğer sosyal medya oluşumlarından farklı olarak içerisinde asla reklam barındırmayacak ve tıpkı Wikipedia gibi bağışlar sayesinde yayın hayatını sürdürmeye devam edecek.

Reklamlara bağlı kalmayacak yeni oluşumun kurucusu Wales, bunun en öncelikli nedeni olarak reklamlar ile ayakta kalan sosyal medya sitelerinin kalite bakımından düşük içerikleri ön plana çıkarmak ile eleştiriyor. Financal Times’a verdiği bir demeçte Jimmy Wales, reklam konusuna dair şu açıklamalarda bulundu:

Sosyal medya platformlarının reklamcılık konusundaki iş modelleri oldukça sorunlu. Onlarda görünüşe göre büyük paralar kazananlar, düşük kaliteli içerikler oluyor.

Oldukça sade bir görünüş ile kullanıcıların karşısına çıkan WT: Social, sosyal medya oluşumları arasında farklı bir yerde durmak ve daha seçkin bir kitle oluşturmak istiyor. Bunun en bariz örneklerinden biri de, platformun temel taşlarından bir tanesi olan haberler…

Efrahim: Wikipedia’dan Yeni Sosyal Medya Ağı: WT: Social Nedir?

Dürüst ve İlkeli Bir Habercilik

Jimmy Wales’ın geçmiş yıllarda ortaya koyduğu projesi WikiTribune platformunda olduğu gibi WT: Social’da da haberler oldukça önem addediyor. WikiTribune’nin en ayrıcalıklı özelliği olan profesyonel gazeteciler ve sıradan vatandaşların birlikte çalışarak haber üretmeleri, bir bakıma WT: Social platformunda da yer alacak gibi görünüyor.

Daha çok kanıta dayalı ve dürüstlüğü ön plana çıkaran, ilkeli bir haber kaynağı olmayı amaçlayan WT: Social, içerisinde yer alan tüm haberlerde kaynakların ve referans adreslerin neler olduğunu vurgulamaya oldukça dikkat ediyor.

Şimdilik WT: Social sosyal medya ağının küresel bir etki yaratıp Twitter ve Facebook ile yarışabileceğini söyleyemeyiz elbette. Ancak Jimmy Wales ve ekibi her zamanki titizliğiyle projenin gelişimine odaklanırsa, bu platformu da ileri vadede Wikipedia gibi güvenilir bir kaynak olarak görebiliriz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir