Yasin Ekmekci: Mutluluğun Kuralları | Mutluluğun Sırları
Diğer

Mutluluğun Kuralları | Mutluluğun Sırları

Mutluluk insanın doğasında mı var? Yoksa sadece kimyasal bir olay mı? Mutluluk insanlar için son derece önemli olduğu için günümüzde en fazla kitap, dizi ve sosyal medya konusu haline gelmiştir. Peki bilimsel olarak mutluluğun sırları neler olabilir?

Mutluluğun Sırları Kural 1

Bildiğiniz üzere insanın mutlu olmasının ardında pek çok kimyasal olay yer almaktadır. Bir takım hormonların salgılanması ve insanın mutlu olması gibi durumlar mutluluğun sırları konusunda bize biraz ipucu veriyor. Ne kadar imkansızı başarsanız da mutlu olabileceğiniz maksimum bir nokta olduğunu düşünecek olursak sanırım mutluluk konusunda ilk olarak dikkat etmemiz gereken konu “şükretmek” olabilir. Bunu elinizdekinde mutlu olmayı bilmek şeklinde anlatabiliriz.

Şükretmek mutluluğa doğru ilk adım olabilir. Kişi elindekilerle mutlu olmayı ancak elindekileri kabullendikçe başarabilir. Bunu kesinlikle unutmamak gerekir. 

Son zamanlarda yapılan araştırmalar paylaşmayı seven insanların elindekileri saklayanlara göre çok daha mutlu ve dışa dönük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bile az ile yetinmenin ve elindekilere şükretmenin mutlu olmak için yeterli olduğunu açıklayabilir.

Mutlu Görünmeye Çalışmayın

Bildiğiniz üzere sosyal medya üzerinden insanlar hep mutlu, zengin ve aslında sahip olmadıkları bir hayatı pazarlamaya çalışıyor. Bu da hiç olmadığınız bir kimliğe bürünmenizi sağladığı için mutlu görünmeye çalışmanızı gerektiriyor. Bu yaşam tarzı da sizi üzüp yıpratacağı için mutlu görünmeye çalışan bir mutsuz haline gelmeniz anlamına gelecektir. O sebepten bundan da uzak durun!

Yeni Şeyler Sizi Genç ve Mutlu Kılar

Başlık biraz saçma gelmiş olabilir. Yeni şeyler deneyen kişilerin daha mutlu olduğuna dair pek çok araştırma bulunmaktadır. Bir dans kursuna yazılmak, hiç gitmediği bir yere gitmek, yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmek, huzurevi ziyaretleri yapmak ve çevresinde ki insanları da buna sürüklemek sizi mutlu edecektir. Devamlı şükretmek ve çok çok fazlası için mücadele etmekten vazgeçip dünyanın güzellikleri ile ilgilenmek hem mutlu hem memnun hem de genç kalmanızı sağlayacaktır.

Ya Arkadaşlar?

Çok arkadaşı -10 civarı- olan kişilerin az arkadaşı olan kişilerden daha mutlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken asıl konu başlığı ise arkadaş sahibi olmanın insanı daha sosyal yaptığı ve daha mutlu bir yaşam içerisine girmelerini sağladığı içindir. O sebepten bol bol arkadaş edinmeye çalışabilirsiniz. Olmuyorsa da çok zorlamayın. Mutlu olun, mutlu kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir