Koronavirüs
Başlıklar,  Nedir ?,  Sosyal Medya

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs İçin 14 Gün Kuralı’nı Yayınladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün açıklanan Koronavirüs salgınının Türkiye’de olduğuna dair haber üzerine vatandaşlarımızı korku saldı. Halkın panik yapmaması ve hastalığı kontrol altında ülkeden çıkarmak adına Sağlık Bakanlığı, 14 Gün Kuralı adı verilen karantina uygulamasını tavsiye etti.

Çin Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs, İran, Yunanistan ve KKTC gibi ülkelerden sonra son durum olarak Türkiye’de de tespit edildi. Dün gece kamera karşısına çıkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ne yazık ki tüm Türkiye’nin korktuğu o haberi bizlerle paylaştı. COVID-19 enfeksiyonunun Türkiye’ye de bulaştığını belirten Koca, bu konuda vatandaşlarımızın mutlak suretle alması gereken Coronavirüs önlemleri hakkında bilgiler verdi.

Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir,” ifadesini kullanan Koca, bu sayede Coronavirüs tedbirleri konusunda vatandaşların üzerine düşen görevi yerine getirebileceğini açıkladı.

Koronavirüs Tedbiri İçin Yapılması Gereken 14 Gün Kuralı Nedir?

Dün akşam saatlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı resmi Twitter sayfası üzerinden paylaşılan infografik bilgi içeriğiyle 14 Gün Kuralı hakkında kapsamlı bilgiler paylaşıldı. Coronavirüs için alınması gereken tedbirler, olası Coronavirüs vakaları durumunda neler yapılması gerektiği ve Coronavirüsten korunmak için evde yapılması gereken detaylar bu görsellerde verildi.

14 gün içerisinde Coronavirüs vakaları ile karşılaşılan bir ülkeden geldiyseniz; Sağlık Bakanlığı tarafından mümkün mertebe evden dışarı çıkmamanız, çok fazla gerekmedikçe ise toplu taşıma araçlarını tercih etmemeniz önem gösteriyor.

Paylaşılan grafikte yer alan bilgilere göre Coronavirüs’ten korunmak amacıyla evinizde aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Ziyaretçi kabul etmeyin.
  • Mümkünse ayrı bir odada kalın.
  • Odanızı sık sık havalandırın.
  • Evin ortak alanlarında kesinlikle tıbbi maske bırakmayın.
  • Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın.
  • Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin.
  • Sık sık el hijyeni sağlayın. (Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın)
  • Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.

Aynı infografi tablosuna baktığımızda, en önemli Coronavirüs belirtileri arasında kabul edilen ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı rahatsızlıklarınızın ileri aşamalara gelmesi durumunda; hemen tıbbi maske takmanız öneriliyor. Bununla beraber bir an evvel bir sağlık uzmanına danışmanız da oldukça önemlidir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir