Yasin Ekmekci: Seramik ve Folyo Kaplama Nedir? Farkı Nelerdir?
Tuhaf,  Nedir ?

Seramik ve Folyo Kaplama Nedir? Farkı Nelerdir?

Araç renk değişim ve boya koruma uygulamalarında iki farklı yöntemden destek alınmaktadır. Bunlardan ilki hiç şüphesiz seramik kaplama olarak ortaya çıkar. Son dönemlerde sıfır kilometre yada yeni ikinci el araçların çok büyük bir kısmında seramik kaplamadan destek alınmaktadır. Folyo kaplama ise biraz daha farklı bir uygulama olarak dikkatleri üzerine çeker. Sizin için her iki kaplamayı da detaylı bir şekilde araştırdık. Hazırsanız başlayalım…

Seramik Kaplama Nedir?

Seramik kaplama, araçların çizilme, ani darbeler, yağmur ve dolu etkisi, mevsimsel sıcaklık değişimi gibi durumlardan etkilenmemesi amacıyla ince bir tabaka ile kaplanmasına denir. Boya koruyucu özelliği olduğu için seramik kaplama son derece yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda seramik kaplama sayesinde orta uzun vadede aracınızın değerini de olduğundan daha fazla tutabilirsiniz. Şöyle ki, seramik kaplama yapılan araçlar büyük oranda boyaları ve renklerinde koruyuculuğa sahip olmaktadır. Bu sebeple aracın ikinci el fiyatlandırmasını da olumlu anlamda etkileyecektir.

Bir diğer avantajı ise seramik kaplamanın daha parlak ve daha yeni bir görüntü sağlamış olmasıdır. Seramik kaplamadan destek alarak aracınızı olduğundan çok daha parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Seramik kaplama uygulamasının araçlar üzerinde çok farklı aşamalarda uygulanması gerekmektedir. Öncelikle seramik kaplama yapılacak araç güzelce temizlenmeli ve varsa boya üzerinde kalmış pislik ve tabakalardan ayrılmalıdır. Sonraki aşamada ise, doğrudan kaplama uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Folyo Kaplama Nedir?

Folyo kaplama ise, adından da anlaşılacağı üzere aracın gerçek rengini değiştirmeden renk değişimi sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Son dönemlerde boyanmak istenmeyen taksilerde folyo kaplama daha fazla yapılmaktadır. Hiç şüphesiz folyo kaplamanın da boya koruyucu özelliği oldukça yüksek olup, seramik kaplamadan farkı zaman içerisinde matlaşmasıdır. Bu sebeple folyo kaplamayı güneş yanığı oluşmasını istemedikleri araçlara yada ticari araçlara daha fazla uygulamaktadırlar.

Farkları Hakkında

İki uygulamanın da kendine has bazı artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hem folyo kaplama hem de seramik kaplama uygulamaları söz konusu olduğunda mantıklı adımlar atılırsa aracın hem değeri, hem boya yapısı hem parlaklığı korunabilir.

Yalnız burada folyo kaplamanın aracın dış yüzeyini kaplayarak renk değiştirmek için kullanıldığı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir