Efrahim: Türk Yönetmene Hollywood’dan Ödülü Kargoyla Gönderildi!
Başlıklar

Türk Yönetmene Hollywood’dan Ödülü Kargoyla Gönderildi!

Çektiği ‘Kar Zamanı’ isimli kısa filmi ile Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvuran genç yönetmen Cevahir Çokbilir, ‘En İyi Sinematografi’ ödülüne sahip oldu. Ancak ödülü almak üzere Los Angeles’a gidecek maddi durumu olmadığını belirten Çokbilir’e festival ödülünü kargo ile gönderdi.

Genç yönetmenin ‘Kar Zamanı’ filmi ile katıldığı Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali, Çokbilir’e ‘En İyi Sinematografi’ dalında birincilik ödülünü kazandırdı. Ancak enteresan bir durum yaşandı. Cevahir Çokbilir ödülü almak için Hollywood’a gidemedi ve festivale maddi koşullar nedeniyle bu seyahati gerçekleştiremeyeceğini dile getirdi. Harcayacağı seyahat ücretleri ve konaklama masrafları, filmin bütçesi kadar bir ücrete tekabül ediyordu. Bununla beraber festival bu ödülü Çokbilir’e ulaştırmayı kafaya koydu ve kargo ile göndermeyi tercih etti.

Bu ödül ile beraber dünya genelinde 10. Ödülleri olduklarını dile getiren Çokbilir, Anadolu Ajansı’na verdiği bir demeçte, katılım gösteremediği festival süreci ile alakalı şu sözleri etti:

Ödülümü Hollywood’da düzenlenen törende almak isterdim ancak konaklama ve ulaşım maliyetleri neredeyse filmin bütçesi kadardı. Gidemeyince kargoyla gönderdiler. Çok güzel paketlenmişti. Kargoyla bile gelmesi beni çok heyecanlandırdı. Bir yönetmen için Hollywood’dan ödül almak çok önemli. 5 binden fazla film arasında benim filmim ödüle layık görüldü. Bir yönetmenin en büyük ödülü filminin seyirci tarafından anlaşılmasıdır. 2006 yılında bir yolculuğa çıktık. Hollywood’dan gelen ödül de bu yolculuğa farklı bir anlam kazandırdı.

Antalya’da yaşayan annesinin, 12 Eylül 1980 darbesi esnasında ailesi ile yaşadığı sıkıntıları anlattığı Kar Zamanı kısa filmi, beş binden fazla katılım sağlanan Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ülkemizi başarı ile temsil etti. Çokbilir’in sıradaki amacı Kar Zamanı’nı Antalya Film Festivali’nde yarışmaya dahil etmek ve daha sonra çekeceği projelere odaklanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir