Yasin Ekmekci: Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Dünyası
Başlıklar,  Nedir ?

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Dünyası

Kripto paralar, 2009 yılı itibariyle hayatımıza girmeye başladı. İlk olarak Bitcoin ile adı duyulan bu para birimleri zaman içerisinde dallandı budaklandı ve sayıları yüzleri geçti. Peki ama yeni başlayanlar için kripto para nedir? Nasıl alınır ve hangi adımları atmak gerekir? Tüm bu soruları en başından itibaren sizin için bir araya topladık.

Kripto Para Nedir

Aslına bakılırsa, kripto para bizim verdiğimiz isimdir. Tüm bu para birimleri birer blok zincir projesi olarak ön plana çıkar. Bu projelere bu değerin verilmesinin altında yatan neden ise, tamamen ilgi ve beklenti olarak ön plana çıkar.

Yasin Ekmekci: Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Dünyası

Bütün kripto paralar benzersiz birer blok zincir parçasıdır. Aynı anda pek çok bilgisayar tarafından depolandığı ve şifreleme sistemi çok güvenli olduğu için güven unsuru oluşturur. Alım satım yapmak için borsalar kullanılır ve sadece üçüncü borsalara ihtiyaç duyulmadan da takas yapılabilir. 

Bu basit bilginin ötesine geçmek için daha çok araştırma yapmak ve video izlemeniz gerekecektir. Biz şimdilik temel düzeyde devam edelim…

Nasıl Alım Satım Yapılır

Yerli borsalarda dahil olmak üzere, binlerce farklı borsa oldukça farklı coin ve tokenler için işlem açar. İstediğiniz bir tanesine üye olarak alım satım yapma işlemine başlayabilirsiniz. Her birinin borsası vardır. Yalnız hepsini satan tek borsa yoktur.

Binane, gate.io, Mandala Exchange, Btcturk gibi adresler birer borsadır. Bu borsalara giriş yapıp para yatırabilmek için, üye olmanız yeterli olacaktır. Türkiye’den Türk lirası ile işlem yapabilmek için kimlik doğrulama şartı da bulunur.

Komisyon ve Masraflar

Bu kripto paraların alım satım ve gönderim işlemlerinde belli başlı oranlarda komisyonlar alınır. Bu sebeple sorun yaşamamak adına komisyon oranları hakkında önceden bilgi sahibi olacağınız coinleri gönderebilirsiniz. Daha eski teknoloji ve alt yapısı itibariyle zorlayıcı olan Bitcoin gibi Ethereum gibi coinleri transfer etmek pahalı olabilir. Daha yeni teknolojili alt yapı kullanan BNB gibi TRX gibi coinler ise daha az komisyon ile transfer edilebilir.

Yasin Ekmekci: Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Dünyası

Ne Yapmalıyım

İnternette bu konuda yüzlerce video bulunmaktadır. İzleyerek burada öğrendiğiniz bilgileri pekiştirebilirsiniz. Temel düzeyde analiz ve diğer bilgiler hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Ne Yapmamalıyım

Kesinlikle ama kesinlikle yatırım tavsiyelerinden uzak durun. Projeleri belli olmayan patlamak üzere olan coinlerden almayın. Asla ve asla tüm paranızla bir coine giriş yapmayın. Hatta paranızın tamamı ile bu borsaya giriş yapmayın. Aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir