Efrahim: 2. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Geliyor: Festival Programı ve Detayları
Sanat

2. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Geliyor: Festival Programı ve Detayları

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali, geçtiğimiz yılın yanı sıra yalnızca Beyoğlu’nda değil, Kadıköy’de de gerçekleşecek ve 18 başlık altında 30 ülkeden kabul edilmiş 128 kısa ve uzun metrajlı filmler gösterilecek. Ayrıca film gösterimleri dışında çeşitli mekanlarda paneller, söyleşiler ve performanslar da yer alacak. Festivalin bu yıl gösterimleri SALT, Vault34, Yeşilçam Sineması, İtalyan Kültür Merkezi, Soho House Istanbul ve Kadıköy sineması olacak. 13 Kasım tarihinde başlayacak olan festival 17 Kasım’da son bulacak.

Festivalin jüri başkanlığını Home Movies – İtalyan Amatör Film Arşivi kurucu direktörü Paolo Simoni yapacak. Onun dışında jüride yer alan isimler ise yönetmen ve akademisyen Terry Flaxton, Protocinema’nın kurucusu ve küratör Mari Spirito, SALT Araştırma ve Programlar yardımcı direktörü Fatma Çolakoğlu, sinema yazarı ve akademisyen Ayça Çiftçi olacak.

Deneysel Uzun Metraj, Deneysel Kısa Metraj, Deneysel Belgesel, Deneysel Animasyon, Yeni Soluk, İlk Deney ve Müzik Videoları kategori ile karşımıza çıkacak olan festivalde bu sene birçok film dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Festivalin son günü ise En İyi Deneysel Uzun Metraj, En İyi Deneysel Kısa Metraj, En İyi Deneysel Belgesel, En İyi Deneysel Animasyon, En İyi İlk Deney, En İyi Anlatı, En İyi Kurgu, En İyi Ses kategorilerinde seçilen filmler ödüllerine kavuşacak.

Aynı zamanda geçtiğimiz yıl İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali kapsamında En İyi Uzun Metraj Film ödülünü kazanan Rouzbeh Rashidi’nin yeni sıra dışı belgesel filmi dünya prömiyerini 14 Kasım Perşembe günü saat 19:00’da yönetmenin de katılımı ile beraber Kadıköy Sineması’nda gerçekleştirecek.

Federico Ferrone ve Michele Manzolini’nin yönetmenlik koltuğunu paylaştıkları Moskova Treni isimli 2013 yapımı film de özel gösterim programı dahilinde festivalde yer alacak. Ayrıca gösterime filmin yönetmenleri de katılacak.

Türkiye’nin ilk ve tek deneysel film festivali 13 Kasım tarihinde kapılarını açacak, 17 Kasım’da son bulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir