blutv-festival-filmleri
Sanat

BluTV Platformunda İzleyebileceğiniz En İyi 8 Festival Filmi

Yerli dijital streaming platformu BluTV, arşivinde yer alan başarılı festival filmleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Az kişinin bildiği ve gözden kaçmış pek çok başarılı sanat filmini kullanıcılarıyla buluşturan BluTV’ye girip siz de bu arşivden faydalanabilirsiniz. Sizleri derinden etkileyecek ve filmin ardından da etkisini yaşayabileceğiniz bir deneyim kazanmak isteyenler için BluTV platformunda yer alan en başarılı 8 festival filmini bir araya getirdik. Patlamış mısırlarınızı hazırlayın!

  • 1. Nefesim Kesilene Kadar (2015)

Bir tekstil atölyesinde çalışan Serap’ın (Esme Madra) hikayesine odaklanan film, daha önce Masum, Çoğunluk gibi dizi ve filmlerinden de tanıdığımız Seren Yüce imzasıyla karşımıza çıkıyor. Ablası ve eniştesi ile birlikte yaşayan Serap’ın tek hayali uzun yol şoförü olan babasıyla birlikte yaşamaktadır. Bunun için elinden gelen gayreti gösteren Serap, ne yazık ki babasının o kadar da istekli olmadığını anlar.

  • 2. Manifesto (2015)

Oscar sahibi ünlü aktris Cate Blanchett’in 13 farklı karakter ile izleyicileri şaşırttığı Manifesto filmi 2015 yılının en dikkat çekici yapımlarından bir tanesi oldu. Pop Art, fütürizm, Dadaizm, dogma 95 ve minimalizm gibi akımların işlendiği bu filmde Blanchett karşımıza fabrika işçisi, borsacı, öğretmen, kuklacı gibi pek çok karakter ile etkileyici monologlar eşliğinde çıkıyor. Adeta bir oyunculuk şovu izlediğimiz eserin yönetmen koltuğunda Julian Rosefeldt oturuyor.

  • 3. Kar (2017)

Emre Erdoğdu’nun ilk filmi olan Kar, 20’li yaşlarında bir lise öğrencisi olan Müzeyyen’in hikayesini konu almaktadır. Müzeyyen, vaktinin büyük çoğunluğunu arkadaşları Bekir, Ebru, Hazerhan, Ferdane ve Kadir ile geçirmektedir. Ancak bir gün Müzeyyen’in hayatı, hiç görmediği kardeşi Ali’nin gelmesi ile beraber değişir. Son yıllarda ülkemiz sinemasının en çarpıcı yapımlarından biri olan Kar’ın oyuncu kadrosunda Hazar Ergüçlü, Halil Babür ve Doğaç Yıldız gibi başarılı isimler yer alıyor.

  • 4. Üçüncü Sayfa (1999)

Zeki Demirkubuz’un üçüncü filmi olarak karşımıza çıkan Üçüncü Sayfa, figüranlık yaparak hayatını kazanan İsa’nın haksız yere hırsızlıkla suçlanması ile başlıyor. Peşine düşen mafyalara karşı bir şekilde para bulmak zorunda olan İsa, bir çözüm bulamayıp intihar etmeye yönelir. Ancak o sırada kapı çalar ve İsa hayatını değiştirmeye karar verir. Ruhi Sarı ve Başak Köklükaya’nın başrollerinde yer aldığı filme Serdar Orçin ve Cengiz Sezici gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor.

  • 5. Koş Lola Koş (1998)

Sevgilisi Manni ile mafya kuryeliği yapan Lola, son çalıştıkları işte buluşma yerine geç kalınca, Manni alması gereken parayı tahsis edemez. Bunun üzerine bir de mafyalar tarafından rehin alınır. Lola, Manni’yi mafyaların elinden kurtarmak zorunda kalır ve parayı bulmak için yalnızca 20 dakikası vardır.

  • 6. Marilyn ile Bir Hafta (2011)

Okuduğu okuldan vazgeçip sinema sektörüne atılan Colin Clark, The Prince and the Showgirl filminin setine dahil olur. Bu sette efsanevi yıldız Marilyn Monroe ile karşılaşır. Monroe’nun İngiltere’de geçen bir haftası, Colin’in bakış açısıyla beyaz perdelere taşınır.

  • 7. Duvara Karşı (2004)

İntiharın eşiğinden dönmüş Cahit ve Sibel, hastanede birbirleriyle tanışırlar. Sibel, hayatının dönüş yolunun evlenmek olduğuna inanmaktadır. Cahit’in ise hayatında artık umursadığı hiçbir şey kalmamıştır. İkili zamanla birbirleriyle yakınlaşır ve evlenmeye karar verirler. Sonrasında hayatın getirdiği sert olaylar, karakterleri bambaşka yerlere sürükleyecektir. Fatih Akın’ın eşsiz yönetmenliğiyle seyrettiğimiz Duvara Karşı, başta Altın Ayı olmak üzere pek çok festivalden büyük ödüller ile dönmüştür. Filmde Birol Üner ve Sibel Kekili’ye Güven Kıraç, Meltem Cumbul ve Catrin Striebeck gibi başarılı isimler eşlik etmektedir.

Platformda yer alan festival filmlerinin tamamını görmek için: BluTV Festival Filmleri

https://fakirhane.com/blutvnin-en-begenilen-4-orijinal-yapimi/2019/951/
https://fakirhane.com/behzat-c-nin-yeni-sezonu-iptal-mi-oldu-blutv-aciklama-yapti/2019/1557/
https://fakirhane.com/emin-alperin-blutv-dizisi-aleften-ilk-tanitim-goruntuleri-yayinlandi/2019/1883/

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir