telegram
Sosyal Medya

Telegram CEO’su Paver Durov: “WhatsApp Mesajlarınızı Korumuyor!”

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, henüz yeteri kadar WhatsApp’a yaklaşamamış olsa da oldukça popüler bir platformdur. Ülkemizde pek fazla bilinmese de pek çok Avrupa ülkesinde Telegram, WhatsApp ile yarış halindedir.

Ara ara sert açıklamalarıyla gündeme gelen Telegram CEO’su Paver Durov, yine açtı ağzını yumdu gözünü ve WhatsApp hakkında oldukça ağır cümleler kurdu.

Telegram’ın Kurucusu Paver Durov’dan “WhatsApp’ı Silin!” Çağrısı

Bilindiği üzere aralarında -en azından Telegram için- büyük bir rekabet olan bu iki platform, bu defa oldukça büyük bir konu ile gündeme geldiler.

Telegram mesajlaşma uygulamasının kurucusu Paver Durov, WhatsApp’ı çok ağır bir ithamla suçladı. WhatsApp’ın kullanıcılarının mesajlarını korumadığını dile getiren Durov, verdiği demeçte şu sözleri söyledi:

WhatsApp mesajlarınızı korumuyor. WhatsApp, fotoğraf ve mesajlarınızı izlemek için bir Truva Atı yani bir virüs gibi kullanılıyor. Bu sorunun kaynağı elbette WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un politikalarına dayanıyor. Güvenlik açığı ve tehlikelerinden dolayı WhatsApp’ı cihazlarınızdan kaldırın!

Durov’un yapmış olduğu bu eleştirilerin altında elbette ki Facebook’un geçmiş yıllarda yaptığı Cambridge Analytica skandalı yatıyor. Kullanıcılarının verilerini sızdırdıklarını kendilerini de kabul etmiş olan Facebook cephesi, bu sefer WhatsApp’ın da veri ihlali gerçekleştirdiği konusunda suçlanıyor.

Ayrıca Paver Durov, yakın bir zaman önce yine WhatsApp’ı topa tutacak çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. O açıklamalarda da yine WhatsApp’ın hiç güvenilir bir anlık mesajlaşma uygulaması olmadığını vurgulamıştı. Açık kaynak kodlu bir uygulama olmayan WhatsApp’ın kodlarının içinde güvenlik sorunlarının olduğunu ve bu kodların kontrol edilemediğini dile getirmişti.

WhatsApp Güvenilir Bir Platform Mu?

Durov’un açıklamalarında haklılık payı olma olasılığı, Cambridge Analytica skandalı da düşünülürse, oldukça yüksek görünüyor. Kullanıcılarının zaten Facebook’a karşın yeteri kadar güven kaybına uğradığını da hatırlatmakta fayda var. Bunun üzerine WhatsApp’ın kapalı kodları arasında da güvenlik zafiyetleri olabileceği de şüphe çekiyor.

WhatsApp ile ilgili şu haberlere göz attınız mı?

https://fakirhane.com/whatsapptan-mujdeli-haber-bir-hesabi-birden-fazla-cihazda-kullanmak-mumkun-olacak-mi/2019/1722/
https://fakirhane.com/whatsapp-artik-sirketlerden-gonderdikleri-mesaj-basina-ucret-alacak/2019/272/

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir