Efrahim: Cesur Hikayeleriyle İzleyicileri Etkisi Altına Almayı Başaran 4 Film
Sanat

Cesur Hikayeleriyle İzleyicileri Etkisi Altına Almayı Başaran 4 Film

Bu yazımızda sizler için gerek hikayesi ile gerekse filmlerin içinde geçen sahneleri ile bizleri etkisi altına alan, birbirinden cesur, birbirinden cüretkar 4 filmi bir araya getirdik. Farklı bir sinema tecrübesi elde etmek isteyenler bu listeye muhakkak göz atsınlar!

  • 1. Love – Gaspar Noe

Cesur bir sinema üslubu deyince akla gelen belki de ilk isim olan Gaspar Noe, ilişkiler üzerine kimselerin pek fazla konuşmaya cesaret edemeyeceği bir konuyu enteresan bir kurgu yapısıyla izleyicilere aktarıyor. Oldukça cesur sevişme sahneleri ve sert hikayesi ile sanatı ustalıkla harmanlamayı başarmış olan bu film listenin ilk sırasında yer almayı hak ediyor.

  • 2. Eyes Wide Shut – Stanley Kubrick

Usta yönetmen Kubrick’in son çektiği ve tamamlanması yıllar süren bu film, ülkemizde Gözleri Tamamen Kapalı ismiyle biliniyor. Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın başrollerinde yer aldığı film evli bir çiftin psiko – seksüel maceralarını konu etmekle birlikte illüminati gibi tartışmaları konulara da değiniyor. Hatta kimi komplo teorisyenleri Kubrick’in beklenmedik ölümünü de bu filme ve illüminatiye dayandırıyor.

  • 3. Blue is the Warmest Colour – Abdellatif Kechiche

Mavi En Sıcak Renktir olarak dilimize çevrilen bu film ergenlik döneminden geçen bir Adele isimli bir kızın eşcinsel ilişkisini konu alıyor. Film, Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere pek çok festivalden ödül almıştır.

  • 4. Funny Games – Michael Haneke

Ölümcül Oyunlar ismiyle tanıdığımız bu film adeta izleyicilerin psikolojisi ve sabrıyla oynamak üzere tasarlanmıştır. Anne, baba ve çocuktan oluşan bir ailenin yazlık evlerine gittiklerinde karşılaştıkları iki genç adamın aileye adeta musallat olması ile başlayan hikaye, gerilimini filmin sonuna dek sürdürmeyi ustalıkla başarıyor.

Meraklısı için dipnot: 1997 yılında çekilen Funny Games, aradan geçen 10 yıldan sonra yine aynı yönetmen ile sahne sahne aynı olmak üzere Hollywood çatısı altında tekrar çekilmiştir. İzleyicilere tavsiyemiz elbette ki orijinal versiyon olan 1997 yapımı filmdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir