FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları
Yaşam/Hobi

Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

Teknolojinin evlerimize girmesi ile birlikte birçok şeyi unutmaya başladık. Sabahın erken saatlerinde dışarı çıkıp gece yarılarına kadar çılgınlar gibi dışarıda oyunlar oynar eğlenirdik. Yeni nesil çocukları artık sınırlı sürelerde dışarı çıkıp oyun oynamaktadır. Dışarı çıkan çocuklarda kendilerini internet kafelerde, oyun eğlence salonlarında bulmaktadır. Bu yazı dizimizde sizlere unutulan çocuk oyunlarından bahsedeceğiz. Eski kuşağı alıp geçmişin derinliklerine çocukluklarına götüreceğiz. Geçmişte oynan şimdilerde ise yüzüne bakılmayan ve unutulmaya yüz tutan oyunları sizler için bir araya getirdik. Çocukluğumuzun en zevkli oyunları şunlardı:

1- Körebe: Oyuncular arasından belirlenen ebenin gözleri bağlanır. Gözleri bağlanan ebenin çevresinde diğer çocuklar halka oluşturup ‘Bil bakalım biz kimiz, Göster bizi körebe”  diyerek el çırparak ebenin çevresinde dönülür. Ebe bu sırada kollarını öne doğru uzatarak dokunduğu oyuncunun başını yüzünü ve üstünü elleriyle yoklayıp kim olduğunu söyler. Dokunduğu kişiyi tanırsa ebelikten kurtulur. Tanımazsa ebeliğe devam edip kendisine dokunan kişiyi tanıyıncaya kadar ebe olur.

  • Körebe Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

2- Arapsaçı: Oyuncular ilk önce daire oluşturacak şekilde yere oturur. Bir oyuncu elindeki ip yumağını ipin ucuna bakmadan diğer oyuncuya atar. Yumağı yakalayan kişi ip yumağını tutarak diğer oyuncuya atar. Böylece giderek büyüyen bir ağ oluşur. İkinci bölümde ise oyuncular düğümü çözmeye çalışır.

  • Arapsaçı Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

3- Çelik çomak: Bir uzun diğeri kısa 2 sopa yardımı ile oynanan çelik çomak oyununda kısa olan sopa sürekli yerde kalır. Uzun sopayla yerdeki kısa sopaya vurulup önce havalandırılır sonra en uzak noktaya değnek yardımı ile atılır. Kısa sopayı 3 kez havalandırıp vuramayan oyuncu sırasını rakibe verir. Sopayı en uzak noktaya atan oyuncu oyunu kazanır.

  • Çelik Çomak Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

4- Kukalı saklambaç: Oyuncular oyun alanında toplanıp aralarından bir ebe seçilir. Oyunculardan biri ortaya konan topa vurarak topu oyun alanından uzak bir noktaya atar. Ebe topu oyun alanına getirinceye kadar diğer oyuncular saklanır. Ebe topu getirdikten sonra saklanan oyuncuları aramaya başlar. Bu sırada diğer oyuncular topu yine uzağa atabilir. Ebe kimi görürse topa basıp ebe diyerek diğer oyuncuları bulmaya başlar.

  • Kukalı Saklambaç Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

5- Bülbül kafeste: Oyunular el ele tutuşup halka oluşturur. Bu halkaya bülbül kafes denir. Oyuncular arasından 2-3 bülbül seçilir. Bülbüller kafes içinde dolaşmaya başlar. Oyun sırasında halkada bulunan oyuncular ellerini bırakarak bülbül kafeste derler. Bu sırada bülbüller kafes dışına çıkmaya çalışırlar. Bülbüller dışarı çıkmasın diye bütün oyuncular yine ellerini tutar halkayı kapatırlar. Kafesten kaçmayı başaran oyuncu oyunu kazanmış olur.

  • Bülbül Kafeste Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

6- Çatlak patlak: Oyuncular ellerini birbirinin üstüne koyarlar. Diğerleri altta kalacak şekilde birbirlerinin avuçlarına koyarlar. Her kelimede 1 oyuncu yanındaki arkadaşının avucuna koyarak şarkı söylemeye başlar.  “Çatlak patlak, yusyuvarlak, kremalı börek, sütlü çörek, çek dostum çek, arabanı yoldan çek, çek amca çek,  burnun kanca, al sana bir bulmaca, bulmaca kaç parça, veriyorum 5 parça, 1, 2, 3, 4, 5”

  • Çatlak Patlak Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

7- Birdir bir: Oyun ebe seçerek başlanır. Diğer oyuncular ebeden 20 adım geride durur. Her oyuncu 3-4 adım aralıkla dizilir. Ebe eğilerek belini kambur hale getirir. Atlama yapacak çocuklara numara verilir. Çocuklar diğerlerinin üzerinden atlamaya başlar. En sona gelindiğinde kendisi de eğilir. Birinci sıradaki ebenin üzerinden atlarken birdir bir deyip atlar. İkinci sıradaki koşar diğerinin üzerinden atlayarak bu şekilde oyun devam eder.

  • Birdir Bir Görsel
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

8- İstop: Oyuncular daire oluşturur. Oyuna başlamadan 1 çocuk ebe seçilir. Ebe diğer çocuklardan birisinin adını söyleyerek topu havaya atar. Top yere düşerken adı söylenen çocuk topu yakalarsa başka birisinin adını söyleyerek ebelikten kurtulur. Yakalayamayan kişi toplu tutup istop der. Bu sırada bütün çocuklar olduğu yerde durur. Ebe bir renk söyler. Bütün çocuklar o rengi bulmaya çalışır. Ebe rengi bulmaya çalışan kişilerden birisini topla vurarak ebelikten kurtulmaya çalışır.

  • istop
FakirYazar: Çocukluğumuzun Unutulmaz 8 Geleneksel Oyunları

18 Yıllık internet ve bilgisayar deneyimim ile fakirhane'yi oluşturdum ve umarım bu heyecanlı internet web ortamını güzel yerlere getirebilirim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir