Efrahim: Albüm Kapaklarının Arkasındaki Büyük Resmi Görmeye Hazır Mısınız?
Tuhaf

Albüm Kapaklarının Arkasındaki Büyük Resmi Görmeye Hazır Mısınız?

Artık herkesin kabul edebileceği üzere albüm kapakları, müzik piyasasının dijitale doğru yönelmesiyle birlikte eski önemini kaybetmeye başladı. Artık albüm kapaklarında bir sanatsal form taşıma kaygısı bulunmak yerine daha pratik ve dikkat çekici ögeler yerleştirmek tercih ediliyor. Bunu eleştiremeyiz elbette, sonuçta bir arz talep dengesi var. Ancak birileri bu durumdan rahatsız olmuş ve bu konuda bir şeyler yapmaya karar vermiş.

Bir web tasarım şirketi olan Aptitude, sanatsal ögeler taşıyan albüm kapaklarına bir çeşit saygı duruşunda bulunmak üzere o kapakları geniş ekranda görseydik nasıl bir manzarayla karşılaşırdık, bunu sorguluyor.

Çeşitli albüm kapaklarını bir araya getirip o kapaklara geniş plandan komik bir bakış açısıyla yaklaşmayı tercih etmişler ve oldukça iyi sonuçlar elde etmişler.

Bu birbirinden ilginç tasarımları ortaya çıkaran Aptitude, yarattıkları yeni kapaklar hakkında şunları dile getiriyor:

“Albüm kapağı sanatı, grubun veya sanatçının aktarmaya çalıştığı bir tür mesajı anlatmak için titizlikle yaratılmıştı. Ancak bu dijital çağda, bir albüm satın almak, kullanışlı olmayan bir dijital sürüm satın almak için fiziksel bir paket satın alma konusunda daha az hale geldi.”

Ayrıca bu işe nasıl başladıklarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundular:

“Bunları öncelikle kendimizi eğlendirmek amaçlı yaptık. Burada yetenekli yönümüzü göstermeye çabaladık. Ayrıca bazılarına gerçek yaşamdan kesitler de dahil etmeye gayret ettik. Örneğin Justin Bieber ve Michael Jackson kapaklarında bunu yakalamaya çalıştık.”

Aptitude’nin amacı ne kadar yerine ulaştı, ne denli etkiler yarattı bilmek güç elbette fakat çok doğru ve isabetli noktalara değindikleri aşikar. Özellikle de Spotify ile birlikte hızlı tüketim haline gelen müzik sektörü, sanatsal albüm kapakları konusunda çok büyük irtifa kaybına uğradı. Hadi bu enteresan işlere hep beraber bakalım!

Tasarımcılar hakkında daha detaylı bilgi almak ve kendilerine ulaşmak için: Web Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir