Tehlikeli Hayvanlar
Tuhaf

Dünyada Bulunan En Tehlikeli Hayvanlar Hangileridir?

Tehlikeli ve Ölümcül Hayvanlar deyince akla ilk olarak aslan, kaplan, köpekbalığı gibi türler geliyor ancak gerçek hiç de öyle değil. Bu listemizde sizler için birbirinden korkunç, tehdit unsuru olabilecek beş hayvanı bir araya getirdik. İşte temasa geçmeden önce bir kez daha düşünmeniz gereken hayvanlar…

Ölümcül Derecede Tehlikeli Hayvanlar

1. Sivrisinek

Listenin ilk sırasında bulunan sivrisinek, tahmin edilmedik bir şekilde her yıl en fazla ölüme sebep olan hayvanların başında geliyor. Geçmiş yıllarda Bill Gates’in kişisel blog sayfasında paylaştığı Dünya Sağlık Raporu verilerine göre sivrisinekler her sene yaklaşık olarak 750 bin insanın ölümüne neden oluyor.

Efrahim: Dünyada Bulunan En Tehlikeli Hayvanlar Hangileridir?

Çoğunlukla sıtma, bazen ise sarı humma, Deng humması ve çeşitli ölümcül hastalıklar taşıyan bu hayvan türü insanlığın yarısını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre ise günümüze kadar dünyada yaşamış insanların yaklaşık olarak yarısı, yine sivrisinekler sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

2. Yılan

Yılda ortalama 100 bin insanın hayatına mal olan yılan ısırıkları, geleceğin en büyük ölümcül faktörlerinden biri olarak düşünülüyor. Zehirli ısırıkların ve sokmaların tedavisi amacıyla kullanılan biyolojik ürün Antivenin maddesinin giderek tükendiği bilinmekte. Bu sebeple gerekli Antivenin bulunamaması halinde daha fazla ölüme yol açacağı ileri sürülüyor.

Efrahim: Dünyada Bulunan En Tehlikeli Hayvanlar Hangileridir?

3. Köpek

Dünya Sağlık Raporu’nun hazırlamış olduğu verilere göre köpekler yüzünden ölen insan sayısı yılda yaklaşık 35 bin kişi olarak belirlendi. Ancak bu rakamların içerisinde köpek saldırıları, ölümcül rakamların yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Köpekler yüzünden ölen insanların çoğunlukla kuduz sebebiyle hayatını kaybettiği ifade edildi. Ayrıca dünya üzerindeki kuduz vakalarının %99’unun köpeklerden kaynaklanarak ortaya çıktığı da rapora eklendi.

Efrahim: Dünyada Bulunan En Tehlikeli Hayvanlar Hangileridir?

4. Tatlı Su Salyangozu

Her yıl 20 bin insanın ölümüne sebep gösterilen tatlı su salyangozları, dünyada 80’e yakın ülkede hayatlarını devam ettirmektedirler. Yıllık ortalama 200 milyon kadar insan, denize girdiğinde ya da balık tuttuğunda tatlı su salyangozlarının tehlikeli etkilerine maruz kalmaktadır.

Efrahim: Dünyada Bulunan En Tehlikeli Hayvanlar Hangileridir?

5. Çeçe Sineği

Uyku hastalığı olarak tabir edilen Trypanosoma gambiense parazitlerini taşıyan çeçe sinekleri, yıllık ortalama 10 bin insanın ölümüne yol açmaktadır. Hastalığın ilk etkenleri zararsız gibi görünmekle birlikte tedavi edilmediği taktirde birkaç ay ila üç yıla kadar ölümcül etkenlerini göstermektedir.

Efrahim: Dünyada Bulunan En Tehlikeli Hayvanlar Hangileridir?

Dünyanın en sıra dışı ve tuhaf evlerini hiç merak ettiniz mi? Sizler için listeledik! Aşağıdaki içeriğimize tıklayarak göz atabilirsiniz…

https://fakirhane.com/mimarisiyle-sinirlari-zorlayan-dunyanin-en-sira-disi-6-evi/2020/2248/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir