Efrahim: Facebook ve İnstagram Erotizmi Çağrıştıran Emojileri Yasaklama Kararı Aldı!
Sosyal Medya

Facebook ve İnstagram Erotizmi Çağrıştıran Emojileri Yasaklama Kararı Aldı!

Dünyanın en aktif olarak kullanılan Facebook ve İnstagram platformları, erotizmi direkt ya da doğrudan bir biçimde çağrıştıran emojileri yasaklama kararı aldı. Bu kararın ardından yakın bir zamandan itibaren patlıcan, şeftali, alev gibi emojiler tamamıyla bu iki platformdan kaldırılacak.

Mark Zuckerberg öncülüğünde yayın hayatlarını sürdüren iki başarılı sosyal medya platformu Facebook ve İnstagram, Güncellenen Topluluk Standartları ile beraber cinselliği ve erotizmi çağrıştıran bazı emojileri platformlarından kaldırma kararı aldı. Bu iki platform da yıllardır cinsellik ile alakalı olan ifadeleri ve görselleri sansürlemesi ile ismini çokça kez duyurmuştu. Ancak bu konuda kararlılıklarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bu konudaki kararları elbette ki tartışılır ve bir noktada arkasında durulabilir ancak yaygın olarak kullanılan ve pek çok kişinin cinselliği ifade etmek maksadı dışında kullandığı bu emojileri kaldırıyor olmaları, sosyal medyadan çok fazla tepki aldı. Çeşitli kullanıcıların bu konuya dair açıklamaları, Facebook ve İnstagram’a gelecek olan yeni sansür kararının daha çok seks işçiliğinin önüne geçmesi üzerine yapılacağı söyleniyor.

Bir Facebook sözcüsü, yürürlüğe girecek yeni sansür kararı ile alakalı olarak, “Bu güncelleme ile politikanın kendisi veya onu nasıl uygulattığımız konusunda hiçbir şey değişmedi. Sadece topluluğumuz tarafından daha net anlaşılması için dili güncelledik,” dedi. Yani bu açıklamayı daha detaylı bir halde inceleyecek olursak, Facebook ve İnstagram zaten yıllardır seks işçiliğine karşı platformda halihazırda uyguladığı sansürleri devam ettiriyor, ancak gelişen teknolojik değişimler ile birlikte, emojilerin yaygın bir halde kullanılması ile beraber uyguladıkları sansür yelpazesini biraz daha genişletmeye karar vermişler. Facebook ve İnstagram, yalnızca görsel pornografiye karşı değil, yazılı ve hatta emojilerden oluşan çağrışımların dahi önüne geçmeye karar vermişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir