Yasin Ekmekci: Hobi Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalı?
Yaşam/Hobi,  Eğlence

Hobi Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalı?

Ekonomik sıkıntıların iyiden iyiye kendini göstermeye başladığı günleri yaşıyoruz. Eskiden daha rahat bir şekilde yaptığımız pek çok alışkanlık artık lüks olma yolunda ilerliyor. Hal böyle olunca insanlar kendilerini daha iyi anlatabilecekleri bir alışkanlık, bir hobi yada bir uğraş içerisine girmeye çalışıyorlar.

Pahalılık bu şekilde devam ettiği sürece iyi bir hobi edinmenin bile oldukça maliyetli olduğu açıktır. Bu sebeple sizin için bazı öneriler derledik. Dilerseniz bunlara göz atabilirsiniz. 

Hobi Arayışındaysanız?

Öncelikle bu konuda kendinize sormanız gereken bazı sorular olduğu unutulmamalıdır? Nereden başlamalıyım? Hangi hobiye yoğunlaşmalıyım? Nelerden hoşlanırım ve alan problemim var mı? Benzeri sorular size yol gösterecektir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki Türk insanı en fazla, bahçecilik, metal ve ahşap işçiliği, örgü gibi hobiler üzerine yoğunlaşmaktadır. Yalnız günün sıkıcı etkilerinden kurtulmak için hobilerinizi biraz daha doğa ile iç içe yaşamaya özen gösterebilirsiniz. Bu da sizin daha iyi bir adım atmanız açısından yerinde bir karar olabilir.

Hobi Seçenekleri

Doğru hobiyi yalnızca sizin ilginiz belirleyecektir. Örneğin burada yer vermenin çok da bir anlamı olmadığını belirtmek gerekir.

Bir kağıt alın ve hoşlandıklarınızı not edin.

Örneğin şu şekilde bir liste hazırlayabilirsiniz:

  • Ben yeni şeyler üretmeyi seviyorum.
  • Kağıtlarla ilgilenmek hoşuma gidiyor.
  • Doğa ile iç içe olmaktan hoşlanıyorum.
  • Uzun yürüyüşler ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum.

Sadece bu listede sevdiklerinize bakarak bile onlarca farklı hobi bulabilirsiniz. Yalnız burada da bitmiyor ne yazık ki, bir de işin ekonomik boyutu ve zamansal boyutu var.

Yapmayı düşündüğünüz hobilerin ne kadar süreceği, ne kadar yer kaplayacağı, ekonomik maliyeti gibi birimleri bir araya toplayarak bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmanız da mümkün olacaktır.

Tüm bu seçenekler bir arada sayıldığında mantıklı bir hobiye doğru adım atabilirsiniz.

Doğru Hobiyi Bulduğumu Nasıl Anlarım

Doğru hobiye ulaştığınızı anlamanız için bir süre o hobiyle ilgilenmeniz gerekecektir. Yine de şu yolda iyi bir başlangıç olabilir. Gerek yerli gerekse yabancı internette yüzlerce farklı kanal sizinle aynı hobiyi icra eden insanlarla doludur. O kişilerin bu konuda yorumlarını alarak daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir