Efrahim: İnstagram Pek Çok Kullanıcısı Üzecek Karar: Estetik Operasyon Filtreleri Kaldırılıyor!
Sosyal Medya

İnstagram Pek Çok Kullanıcısı Üzecek Karar: Estetik Operasyon Filtreleri Kaldırılıyor!

Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından bir tanesi olan İnstagram, pek çok kullanıcısını üzecek bir karar aldı. İnstagram, çok sayıda kullanıcısının tercih ettiği estetik operasyon filtreleri tamamen kaldırılacak.

Arttırılmış gerçeklik filtreleri ya da bir başka isim ile estetik operasyon filtreleri artık İnstagram’a veda ediyor. Buna sebep olarak insanların akıl ve ruh sağlığına zarar vermesinden endişe duyduklarını ifade eden İnstagram platformu, insanların görünümleri ile alakalı olarak olumsuz hissetmelerinin önüne geçmek istiyor. BBC tarafından yapılan bir araştırma da bu durumu doğrular nitelikte. Araştırmaya göre bu filtreleri tercih eden insanlar görünümleri ile ilgili olumsuz hislere kapılabiliyorlar. Özellikte de genç yaştaki, hatta sıklıkla ergen yaşlarda bu filtreleri tercih eden insanlar için ileri yıllarda çok negatif sonuçlar ortaya çıkabilir. İnstagram da artık bu durumun önüne geçmeye karar verdi ve aslında bakılırsa bayağı riskli bir karar aldı diyebiliriz. Çünkü milyonlarca aktif kullanıcı, sürekli olarak bu filtreleri kullanmayı tercih ediyor.

İnstagram’ın sözcüsü yaptığı bir açıklama ile beraber bu filtrelerin tamamen kaldırılacağını dile getirdi ve bu kararı iyice düşündüklerini, kullanıcıların filtreler ile beraber kendilerini iyi hissetmelerini istediklerini de ekledi. Yani artık hiçbir şekilde platformda bir estetik operasyon filtresine rastlamayacağız, bu filtrelerin onay süreçleri durdurulacak ve bu gibi yeni filtreler bir daha eklenmeyecek.

Bu düzenlemenin ne zaman hangi güncelleme ile beraber yapılacağı henüz bilinmiyor ancak görünen o ki İnstagram bu konuda epeyce kararlı. Bir diğer taraftan bu karar ile beraber çok sayıda eleştiri toplasa da öne sürdükleri gerekçe ile pek çok kullanıcının desteğini almayı başarmış görünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir