Facebook Messenger iOS
Sosyal Medya

iOS Telefonlarda Facebook Messenger Artık İki Kat Daha Hızlı!

Facebook’un ünlü mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger, yeni gelen iOS güncellemesi ile birlikte büyük değişiklikler aldı. Platformda göz ile görülür farklar ortaya çıkmasa da performans bakımından yapılan bu değişikler, uygulamayı neredeyse iki katına kadar hızlandırdı.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Facebook, kendi bünyesine bağlı olarak hizmet vermekte olan Facebook Messenger için büyük yenilikler ortaya koydu. Facebook’taki arkadaşlarınız ile anlık mesajlaşmalar ve görüntülü görüşmeler gerçekleştirebileceğiniz platform, iOS işletim sistemli cihazlar için yeni baştan tasarlandı.

Elbette ki görsel bazlı bir tasarımdan söz etmiyoruz. Ancak tamamıyla yeniden kodlanan Facebook Messenger’ın performans ve hız konularında oldukça önemli yollar kat ettiği saptandı. Bu son güncellemeye ayrıntıları ile beraber göz attığımızda, iPhone ve iOS cihazlar için Facebook Messenger’ın iki kat daha hızlı kullanıldığı fark edildi.

Facebook Messenger iOS İçin Artık Daha Hızlı ve Daha Az Yer Kaplıyor

Facebook yazılımcılarının yaklaşık olarak bir yılı aşkın bir süredir üzerine durdukları bu gelişme, nihayet kullanıcılara sunuldu. iOS kullanıcılarının oldukça memnun kaldığı bu yenilik, Facebook tarafından Project LightSpeed ​​olarak isimlendirildi.

Platformun tespit ettiği belli problemlerden bir tanesi, kullanıcılarının Messenger üzerinde çok fazla vakit geçirdiği ve günde defalarca kez uygulamaya girdiği olmuştu. Dolayısıyla geliştirici ekibin yapması gereken, uygulamanın boyutunu en aza indirgeyebilmek oldu. Bu sayede kullanıcılar uygulamada daha rahat ve konforlu bir şekilde vakit geçirebilecek; böylelikle vakitten tasarruf edebilecekti.

Facebook Messenger iOS

Planladığı şekilde uygulamayı sıfırdan tekrar yazan Facebook Messenger ekibi; aplikasyonun çekirdek kodundaki rakamları minimize ederek bir milyon yedi yüz bin satırdan altı yüz bine indirerek ciddi bir hız kazandı. Ayrıca yapılan bu kod tasarımı sayesinde uygulamanın artık daha kolay bir şekilde değiştirilmeye elverişli olacağı da öğrenildi.

Şu anda iOS tabanlı cihazlarda uygun olarak kullanılabilen bu güncellemenin yakın bir zaman içerisinde Android işletim sistemine sahip cihazlar için de getirileceği tahmin ediliyor. Facebook ekibi şimdilik ne yazık ki bu konuda net bir tarih vermiş değil. Ancak bu yıl içerisinde Android’de de böyle bir köklü güncelleme yapılacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir