Efrahim: İstanbul’da Yepyeni Bir Ulaşım Dönemi: Martı!
Tuhaf

İstanbul’da Yepyeni Bir Ulaşım Dönemi: Martı!

Dünyanın pek çok gelişmiş şehrinde benzer girişimleri bulunan ve büyük pazarlara ulaşmayı başaran elektrikli scooter ile ulaşım fikri, Türkiye’de de hizmet veriyor. Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından geliştirilen Martı projesi, ilk olarak Anadolu Yakası’nda ulaşıma açılmış ve yakın bir tarih itibariyle de Avrupa Yakası’na da hizmet vermeye başlamıştır. Gitgide büyümekte olan, ekonomik ve doğa dostu ulaşım ağı Martı, kanallarını büyütmeyi hedefliyor.

Öncelikle İstanbul’da bir marka olarak kendini ispatlamayı hedefleyen firmanın yerli bir üretim olduğunu hatırlatmakta fayda var. Martı sistemindeki tüm elektrikli scooterların yazılımı ve donanımları Türkiye’de tasarlanıyor. Şimdilik sistemin mekanik aksamları Çin’den getiriliyor. Dolayısıyla tam olarak bir yerli üretim söz konusu değil ancak ileride tamamen yerli bir üretime geçmeyi planladıkları biliniyor. Hatta kimi kaynaklara göre, ileride mekanik akşamların da Türkiye’de tasarlanmasıyla birlikte Kocaeli’de bir fabrikada projenin üretiminin süreceği söyleniyor.

Martı’yı kullanmak ise oldukça basit. Öncelikle Android ya da IOS telefonunuzdan Martı’nın aplikasyonunu indiriyorsunuz ve hemen ardından haritada size gösterilen en yakın Martı’nın yanına gidiyor ve yolculuğunuza başlıyorsunuz.

Ücretlendirmeler ise biraz tartışılıyor. İlk önce yolculuğa başlamanız için 3 TL gibi bir fiyat ödüyorsunuz, ardından her bir dakika için 0,75 TL ücretlendirmeye tabi tutuluyorsunuz. Yani 10 dakikalık bir yolculuk size 10,5 TL gibi bir rakama mal oluyor. Bu konuda makinenin biraz lüks bir ulaşıma kaçtığı dile getiriliyor ancak bir yerden bir yere ulaşım sağlamak için değil de keyifli vakit geçirmek için iyi bir fikir olarak görülüyor. Ayrıca elektronik scooter kullanıcıları da arttıkça yani daha çok Martı kullanıcısı oldukça, arz talep dengesinin sağlanacağı ve fiyatların da azalacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir