Ulaş Utku Bozdoğan: Kelebek Camı Ne İşe Yarar? 7 Sebep
Nedir ?

Kelebek Camı Ne İşe Yarar? 7 Sebep

Kelebek camı arabalarda pek akıllara gelmeyen camlardan biridir. Çevredeki alanı görmek için kullanılır. Üretimi sırasında kullanılan teknikler sebebiyle parçalandığında küçük toplara dönüşür. Kelebek camının belirli aralıklarla mutlaka bakımının yapılması önemlidir.

Kelebek cam, arabaların yan tarafında bulunan son penceredir. Arka tekerleği düşünürseniz onun hizasında üst kısımda bulunur. Ancak kelebek cam asla arka kapının bir parçası değildir. Bununla birlikte kullanılan teknolojiye göre sabit veya açılıp kapanabilir olabilir.

Arabalarda Kelebek Camı Nedir?

Arabada yer alan kelebek camı aynı zamanda havalandırma camı olarak bilinir. Klasik pencerelerden çok daha küçüktür. Konumlandırma açısından yana bakan bir cam şeklindedir. Başlangıçta havalandırma amacıyla kullanılırdı ama sonradan durum değişti.

Her araba kelebek camına sahip olsa bile zamanla gelişen teknoloji kullanım durumunu farklılaştırdı. Önceden aparatlar yardımıyla açılan bir camdı. Elektronik aksamlar ile desteklendikten sonra aparatlar ortadan kalktı ama havalandırma işlevi devam etti.

Yakıt verimliliği gibi endişeler ve arabalara eklenen klimalar kelebek camında değişikliklere sebebiyet verdi. Camlar eskisi gibi eğimli değil daha standart şekilde tasarlanır hale geldiler. Bununla birlikte sedan ve minivan araçlarda klasik kullanımı sürdürüldü.

Her Arabanın Kelebek Camı Var Mı?

Her arabanın kelebek camı olduğunu söylemek doğru değildir. Ancak kapılarında cam olan her arabanın kelebek camı vardır. Özellikle ek koltuğa sahip olan minivan araçlarda oldukça popülerdir. Eski model arabalar ile yeni model arabalarda ise fonksiyonu farklıdır.

Eski model arabalarda kelebek camlarda mandallar veya menteşeler bulunur. Bu ufak aparatlar kullanılarak açılabilir. Yeni model arabalarda ise elektronik aksamlar mevcuttur. Arabada kelebek camını kontrol edebilmek için herhangi bir aparata gerek yoktur.

Kelebek Cam Değiştirilmeli Mi?

Arabanın kelebek camı belirli şartlar yerine geldiğinde değiştirilmelidir. Eğer bir hasar söz konusu değilse onu değiştirmenize gerek yoktur. Arabalardaki camlar standart camlara göre daha güvenli malzemelerden üretilirler ama hasar söz konusuysa dikkatli olmak gerekir.

Cam değişimi yapılırken profesyonel bir şekilde hareket edilmelidir. Döşeme parçalarının yeterliliği, camın kalitesi, camın söküldüğü yerdeki yapıştırıcıların temizlenmesi, yeni yapıştırıcıların eklenmesi ve ısı yalıtımının sağlanması gibi detaylar göz ardı edilmemelidirler.

Ayrıca değişim sırasında kullanılacak cam panellere dikkat edilmelidir. Doğru malzeme seçilmezse kelebek cam beklenilen verimi veremez. Aynı zamanda değişim sırasında cam maliyeti ve işçilik maliyeti gibi tüm faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

kelebek camı

Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Geçmişten günümüze doğru bakıldığında kelebek camın fonksiyonunun değiştiği görülebilir. İlk dönemlerde arabalarda havalandırmayı desteklerdi. Araba içerisinde sürücü için havalandırma yeterli düzeyde olmadığında bu camlar açılarak rahatlık sağlanırdı.

Klima gibi icatların ardından kelebek cam klasik işlevselliğini yitirdi. Çünkü klima ile havalandırma daha kolay sağlanır hale geldi. Aynı zamanda yakıt verimliliği gibi faktörler söz konusu camın kullanılabilirliğini azalttı. Ancak kelebek cam tamamen ortadan kalkmadı.

Basit bir şekilde kelebek cam sürücüye ek görüş alanı sunacak şekilde değerlendirilir hale geldi. Çünkü kelebek cam sayesinde sürücünün çevre görüşü iyileştirildi. Böylece tamamen arabalardan kaldırılmak yerine daha farklı tekniklerle üretim ve tasarlama yapılır hale geldi.

Arabada Kelebek Cam Neden Önemlidir?

Arabada kelebek cam sürücünün kör nokta olarak adlandırılan noktaları görebilmesini sağlar. Normalde dikiz aynasıyla göremeyeceği alanları kelebek camından destek alarak görebilir. Aracın hemen arkasında veya yanında ekstra görüş açısı her zaman değerlidir.

Açık bir şekilde sürücüye ek bir bakış alanı kazandırır. Özellikle arabanın her iki yanında arka kısma doğru uzanan bölümler sürücüler için ciddi sıkıntıdır. Yolda giderken kör noktaları görebilmek için arabada yer alan aynaları kullanmak her zaman yeterli olmayabilir.

1. Alarm Sistemi Entegrasyonu

Modern arabaların büyük bir kısmında kelebek camında alarm sistemi yer alır. Camın kırılması veya bir şekilde kurcalanması alarm sistemini harekete geçirir. Alarm sistemi harekete geçtiğinde hırsız korkup kaçabilir. Bu sayede ekstra bir güvenlik önlemi olarak değerlendirilir.

Arabada kelebek cam aynı zamanda içeri girişlere karşı bir önlem sunabilir. Çünkü bu tür camların kırılması çok daha zordur. Doğal olarak camı kırarak arabaya girmek veya arabadan bir şey çalmak zor olabilir. Ekstra güvenlik için cam filmi dahi kullanılabilir.

2. Hava Koşullarından Korunma

Yağmur yağdığında kelebek cam yağmur suyunun aracın içine girmesine engel olur. Sürücü yolculuk sırasında ekstra rahat olur. Özellikle dolu taneleri gibi ender görülen durumlarda ekstra kullanışlı olabilir. Güçlü rüzgarlara karşı arabanın dengede kalmasını sağlar.

Hemen hemen her araba kelebek cama sahip olduğundan hava koşullarına karşı korunma elde edebilir. Sürücüler görüş mesafelerini başarılı bir şekilde korurlar. Böylece genel sürüş konforundan herhangi bir taviz vermeden yolculuklarına devam edebilirler.

3. Araba Ağırlığını Azaltma

Arabalarda yer alan kelebek cam aracın ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Aracın ağırlığının azalması ise yakıt verimliliğine katkı sağlayabilir. Klasik camlardan daha hafif olduklarından yoğunlukları düşük olur ve araca ekstra yük bindirmezler.

Arabanın ağırlığının hafif olması hızlanmak için enerjiye duyulan ihtiyacı azaltır. Bu sebeple yakıt verimliliği sağlanabilir. Aerodinamik tasarım sayesinde verimlilik biraz daha üst seviyeye çıkarılabilir. Böylece sürücünün yakıttan tasarruf etmesi daha kolay hale gelebilir.

4. Yapısal Destek Sağlama

Kelebek camı arabanın gövdesi için yapısal desek sunar. Arabanın genel gücüne katkı sağlayarak onu daha sağlam hale getirebilir. Yapısal sağlamlık herhangi bir kaza sırasında arabanın bütünlüğünü bozmaması için ekstra önemli bir durumdur.

Kelebek camı arabanın genel güvenliğine katkı sunabilir. Darbelere karşı ekstra dayanıklılık sağlar ve aynı zamanda yolcuları koruyabilir. Bir arabanın uzun ömürlü olması isteniyorsa kelebek cam kısmı doğru standartlarda tasarlanmış olmalıdır.

5. Ekstra Havalandırma İmkanı

Kelebek camı sayesinde arabalar tasarımlarından ödün vermeden ekstra havalandırma çözümüne kavuşurlar. Cam daha fazla ışığın içerisine girmesini mümkün hale getirir. Hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu yerlerde havalandırma için daha faydalı olabilir.

Ekstra havalandırma imkanına ek olarak otomobil içindeki genel görünürlük iyileştirilebilir. Işığın içeri daha fazla girebilmesi sürücü ve yolcu için avantajdır. Çünkü araçtaki herkes için daha keyifli bir şekilde yolculuk edebilmek mümkün hale gelebilir.

6. Araç Estetiğine Katkı

Kelebek camı arabanın estetiğine katkı sağlayabilir. Tasarım unsurları sayesinde araç daha estetik bir görünüme kavuşabilir. Çünkü kelebek cam daha farklı modellerde ve boyutlarda olabilir. Böylelikle tasarımdan ödün vermeden işlevselliğini koruyabilmesi sağlanabilir.

Her araba kelebek camına sahip olsa bile tasarımın hepsinde aynı olmadığını görebilirsiniz. Bir marka tüm araçlarında dahi aynı tasarımı kullanmaz. Modeller arasındaki tasarım farklılıkları sayesinde herhangi bir araba diğerinden daha cezbedici hale getirilebilir.

7. Arabadaki Gürültünün Azaltılması

Bir arabanın hızlı bir şekilde yoluna devam etmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak hızlı hareket ettiğinde hava arabanın üzerinden akıp gider. Bu akış sırasında rüzgar gürültüsüyle birlikte belirli düzeyde türbülans meydana gelir ve sürüş konforu azalabilir.

Kelebek cam sayesinde arabadaki gürültü azaltılır. Sürüş sırasında konforun bozulmaması için özel malzemeler kullanılabilir. Daha sessiz ve daha keyifli bir sürüş için üretim sırasında kelebek camlarının doğru tasarımlarla desteklenmesi söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir