FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri
Tuhaf,  Diğer

Mindhunter’ın gerçek seri katilleri

Mindhunter 3. sezon gelecek mi? Soruları ve belirsizliği havada uçuşurken gelin mindhunter’ın seri katil karakterlerine bakalım. Mindhunter dizisi 2017 yılında netflix platformunda yayınladı. O zamanda bugüne netflix izleyicileri tarafından çok sevildi. İşin garip Tarafı bu dizinin aslında 1960 ve 1980 yılları arasında Amerika Birleşik devletlerinde y6aşanan seri katillerin hikayelerine değiniyor olması. Dizimizin yazarları, Mark olshaker ve jonh E. Douglas Mindhunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit romanından uyarladılar. Dizide Amerika da yaşanan ekonomik sorunlardan sonra halkın içindeki şiddet eğilimli insanların nasıl psikopat seri katillere dönüştüğünü görüyoruz. Gelin seri, katillere bakmadan önce dizide ki fbi ajanları ve gerçek karakterlerine bir bakalım

  1. Holden Ford
FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Jonathan Groff’un canlandırdığı Holden Ford FBI’ın davranış birimlerinde çalışan bir özel ajan. gerçekte Jonh E. Douglas dan esinlenilmiştir. Seri katillerin suç işlediklerinde nasıl bir davranış psikolojileri içinde olduklarını araştırmış ve olası suç işleme potansiyeli bireylerin bu yolla bulunabileceğini göstermiştir. ayrıca seri katil isminin de isim babasıdır.

2. Bill Tench

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Holt McCalanny’nin canlandırdığı Bill Tecnh Robert K. Ressler’den esinlenilmiştir. FBI davranış bilimleri birimde çalışan bir özel ajan. Holden Fordun akıl hocası ve en iyi dostudur. Çocuğu olmadığı için evlatlık edinmiş fakat evlatlık edindiği çocuğun psikolojik sorunları vardır. Yine de bill Tech bu dizideki en ağır karakterdir. Zaten sesinden de anlayacaksınız.

3. Wendy

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Ann Wolbert Burgess’ten esinlenilen bir psikolog. Baskın karakterli, feminist ve lezbiyen bir kadın. Ancak cinsel yönelimini herkesten saklamaktadır. Suçlu davranışları konusunda özel ajanlar ona danışmaktadır. Sonradan FBI tarafından kurulacak olan ekibin tek kadın üyesidir.

Gelelim seri katillerimize…

1.Edmund Kemper

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Gerçek ismi Ed. kemper olan 2.10 cm’lik boyuyla bu dev psikopat 6 otostopçu üniversiteli kızı arabasına alarak vahşice katletmiş, ölü vücütlara tecavüz etmiştir. Dizide bu cinayetlerinin sebebini annesinin ona küçük yaşta psikolojik şiddet uyguladığını bu sebeple özgüveninin düşük olduğunu belirtmiştir. 14 yaşında Anneannesini ve dedesini pompalı tüfekle vurduktan sonra 19 yaşına kadar tımarhanede kalan Kemper yine 19 yaşında dışarı çıktığında bambaşka biriydi. Seri katiller arasında IQ su en yüksek katildir. cinayetlerinin ardından annesini de öldüren dev adam ona tecavüz ettikten sonra polisi arayıp teslim olmuştur. Polisleri aramasaydı yakalanamayacağını söyleyen Ed bir çok cinayetini iz bırakmadan işlemiştir. Konuşmayı çok seven ed. dizide katil psikolojsi konusunda uzmanlara en faydalı olan seri katildir.

2. Charles Manson

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

En uzun boylu seri katilimizden en kısa boylu seri katilimize geçelim. Charles Manson fikirleriyle Amerika da bir dönem çok popüler olmuş bir sosyopat. Gençliğinde adı hırsızlık, gasp gibi çeşitli suçlara karıştı. Ancak gerçek popülerliğini hippi döneminde yakalamış, hippici gençleri kendi etrafında toplamıştır. Siyahilerin büyük bir isyan başlatacağını ve bütün beyazları öldüreceklerini söylayip insanları savaşmaya çağırmıştır. Muhtemel bir gelecek olmayacağı için gençleri uyuşturucu kullandırtıp suç işlemeye teşvik etmiştir. Müritleri Los Angeles da hollywood oyuncusu Roman Polanski’nin çiftliğini basmış 6 kişiyle birlikte ünlü oyuncunun hamile işini de öldürmüşlerdir. Manson dizide hiç cinayet işlemediğini söylese de bu çiftlikte ölen 6 kişinin direk ölümünden sorumlu tutulmuştur.

3. Montie Ralph Rissell

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Seri Katiller arasında en genç seri katil olan Montie işlediği bütün suçları 18 yaşına kadar işlemiştir. 12 kadına saldırmış, 5 kadını ise öldürmüştür. Bunu yapmasında ki sebep özgüveninin eksik olduğu buna neden olanın da babası olduğunu söylemiştir. Çok küçük yaşta cinsel ilişkiye girdiğini bunun da kendisi üzerinde bir travmaya sebep olduğunu söylemiştir.

4. David Berkowitz

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Seri katiller dünyasında daha çok son of Sam(Sam’in oğlu) olarak tanınır. Cinayetlerini işlemeye başladığında New York halkı sokaklara çıkamaz olmuş. Nerede ne zaman kime saldıracağı belli değildi bu sebeple kaç insanı öldürdüğü de bilinmemektedir. Yakaladığı kurbanlarını sert bir cisimle kafalarından direk öldürür ve ölü vücutlarına çeşitli işkenceler yapmıştır.

5. Jerry Brudos

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Jerry Brudos Mindhunter dizisinde ki en cani seri katillerden biri. Evinin garajında bir çok kadının cesedi çıkmış ancak kaç insanı öldürdüğü halen bilinmemektedir. Küçük yaşta annesinin hakaretleri yüzünden özgüveni oldukça düşüktü. Daha ergenliğine bile girmeden önce garip bir takıntısı vardı; topuklu ayakkabı eve bu garip takıntı Jerry büyüdükçe cinsel bir takıntıya dönüştü. Dizide daha çocukken öğretmeninin topuklu ayakkabılarını çaldığını bunun yüzünden annesinin onu dövdüğünden bahsediyor. Genç ve güzel kadınları fotoğrafçı olduğunu ve güzel kızları manken yaptıını söyleyerek kandırıyordu. Kızları garajına götürmeyi ikna edip fotoğraflarını orada çekeceğini söyler, garajda birkaç fotoğraflarını çekip kızlarının güvenini kazandıktan sonra soyunmaları gerektiğine ikna ederdi. Soyunmak istemeyen kurbanlarına arkadan saldırır ve bağlardı. Bağladığı kızlara çeşitli işkenceler ve tecavüzler ettikten sonra uzuvlarını keser ve öyle fotoğraflarını çekerdi. Garajından bir çok kemik, ceset ve fotoğraf çıkmasına rağmen tüm suçlamaları reddetmiş ve eski karısının kendisine tuzak kurduğunu söylemiştir. Ancak garajından çıkan cesetlerden hüküm giymekten kurtulamamıştır.

6. Richard Speck

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Richard Speck kendisinin bir seri katil olmadığını sadece bir cinnet geçirdiğini bunun da şeytanın suçu olduğunu söylemiştir. Bir gece sokakta yürürken elinde bir Bıçakla bir yurda girdi ve tek gecede 8 kadını öldürdü. İçlerinden hemşire olan bir kadın kaçmayı başardı ve Richard polislerden kurtulamadı. Tek gecede bu kadar insanı öldürmek onun için hiç de zor olmamış. Gece boyunca 8 kadını vahşice öldürdü. Kadınların kanlarıyla duvarlara domuz yazdı. Bence dizideki en itici ve rahatsız edici tiplerden biri. Spoiler! Kuşu ne öldürüyorsun be adam?

7. Dennis Rader

FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri
FakirYazar: Mindhunter'ın gerçek seri katilleri

Dizide Rader aslında daha seri cinayetlerine daha başlamadı. Bir seri katilin nasıl aşamalardan geçtiğini Rader üzerinden gösteren senaristler tam 12 den vurmuş. Çünkü Rader dizinin geçtiği yıllar 1970’ler ve 1980’lerde aktif olarak cinayet işlemesine rağmen 2005’e kadar yakalanmamış. 1 çocuk babası Rader Toplum içinde normal birisi gibi gözükse de aslında içinde bir kişi daha yaşamaktadır. Karısı evde yokken onun elbiselerini giyer ve bir maske takar kendi kendisiyle ilişkiye girerdi. Sonradan kurbanlarına o maskeyi takıp ölülerine tecavüz ederdi. Kaç cinayet işlediği tam olarak belli olmasa da 40 ila 80 kişi arasında insanın canına kıydığı söylenmektedir.

Özet..

Mindhunter dizisi seri katiller hakkında çok ilginç bilgiler vermesinin yanı sıra izleyiciyi hikayenin içine almasını da çok iyi biliyor. Netflix gibi bir platformda, rekabetin içinde bu kadar başarılı olmasına şaşmamalı. İşin garibi seri katilleri gerçek adlarını ile ya da çok benzerini bu kadar açık ve doğru bir şekilde açıklayarak gitmesi dizinin başarısında en önemli etken. Dizide gözüme çarpan diğer bir karakter de Hoden Ford’un kız arkadaşı Deborah ‘Debbie’ Mitford, Virginia Üniversitesinde psikoloji lisans üstü öğrencisi. Acaba 3. sezonda bu kız da kurulan ekibin bir parçası olacak mı? Ha bu arada 3. sezonun ne zaman geleceği belli değil dizinin yönetmeni Yazarınız gibi sizde psikopatlığa meyilli iseniz izlemenizi tavsiye ederim. Tabi ki şaka..

18 Yıllık internet ve bilgisayar deneyimim ile fakirhane'yi oluşturdum ve umarım bu heyecanlı internet web ortamını güzel yerlere getirebilirim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir