Efrahim: Once Upon a Time in Hollywood’u İzlemeden Önce Bilinmesi Gerekenler
Sanat

Once Upon a Time in Hollywood’u İzlemeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Kurt Russell, Tim Roth, Dakota Fanning gibi starları bir araya getiren Quentin Tarantino’nun 9. sinema filmi Open Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da) filmini izlemeden önce bilmenizi düşündüğümüz bazı notları sizler için derledik.

Tarantino Sinemasına Giriş

Filmde de muhakkak karşılaşacağınız şiddet sahneleri, yönetmenin kariyerinin bütününde vardır. Hatta Tarantino’yu birkaç kelimeyle tanımlayacak olsak, “Şiddet Sineması” lafı yersiz olmaz.

Tarantino’nun filmlerinde şiddet ve kan, bir nevi arınma gibidir.

Sinemasında ikinci şahane unsur ise bu mükemmeliyetçi yönetmenin her bir detayı ilgiyle takip etmesidir. Bu detaylardan bir tanesi de elbette müzikleridir.

Quentin Tarantino’nun Sondan Bir Önceki Filmi

The Hateful Eight filminden beklediği ilgiyi göremeyen Tarantino’nun yeni filmi, yönetmenin tarzının en olgun örneklerinden bir tanesi olmuş. Bilindiği üzere Tarantino 10 tane film çektikten sonra sinemayı bırakacağını açıklamıştı. Yani bu demek oluyor ki, Once Upon a Time in Hollywood, yönetmenin sondan bir önceki filmi.

Efrahim: Once Upon a Time in Hollywood’u İzlemeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Pulp Fiction vs. Once Upon a Time in Hollywood

Hem Tarantino’ya hem de eleştirmenlere göre yönetmenin Pulp Fiction filmine dili olarak en yakın filmi Once Upon a Time in Hollywood olarak görülüyor. Fakat hangisinin daha başarılı olduğu seyircinin taktirine kalmış.

Seyirciler İkiye Bölündü

Film gişede beklenileni aldı mı bilinmez ama seyirciler tam anlamıyla ikiye bölündü desek yeridir. Kimilerine göre Quentin Tarantino’nun en sıkıcı, en vasat filmi olarak görülürken, kimine göre ise Tarantino’nun başyapıtı olarak kabul ediliyor.

Hikaye 1969 Yılında Geçecek!

1969’un Los Angeles’inde geçecek olan film, aynı zamanda birçok tarihi olay ve figürü de içinde barındıracak. Sharon Tate, Steve McQueen, Sam Wanamaker, Bruce Lee ve Roman Polanski figür haline gelmiş isimlerle karşılaşacağız; Sharon Tate ve 4 arkadaşının Charles Manson tarikatı tarafından katli de hikayenin bir yerinde karşımıza çıkacak.

Efrahim: Once Upon a Time in Hollywood’u İzlemeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Damon Herriman, Charles Manson’u Canlandıracak

Daha ayrıntılı bir bilgi vermek gerekirse, belki ilgilenenler olacaktır, Damon Herriman yalnızca Once Upon a Time in Hollywood filminde değil, başarılı Netflix dizisi Mindhunter’in 2. sezonunda da Charles Manson olarak karşımıza çıkacak.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir