Efrahim: Oxford İngilizce Sözlüğü’ne Giren ‘Simit’ Kelimesinin Emojisi Çıkacak Mı?
Başlıklar

Oxford İngilizce Sözlüğü’ne Giren ‘Simit’ Kelimesinin Emojisi Çıkacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde öğrendiğimiz üzere Oxford İngilizce Sözlüğü, her 3 ayda bir yaptığı gibi bu Ekim ayında da dünyanın pek çok farklı ülkesinden pek çok kelimeyi veritabanına dahil etti. Paylaşılan yeni listenin içerisinde bir tane de Türk mutfağına ait bir hamur işi yiyecek olan ‘Simit’ var. Simit artık Oxford İngilizce Sözlüğü’nde! Hal böyleyken, birçok Twitter kullanıcısı bir kampanya başlattı ve artık dünya literatürüne girmiş bu gıdanın bir emojisi yayınlansın talebinde bulundu.

Öncelikle Ekim ayında güncellenene Oxford İngilizce Sözlüğü ile başlayalım. Yapılan son güncellemenin ülkemiz açısından en ilgi çekici kısmı, ‘Simit’ kelimesinin dünyaca karşılık bulur hale gelmesi oldu. Sözlükte “Türkiye menşeli üzeri pekmez ve susama bulanarak halka şeklinde pişirilen bir çeşit ekmek ya da buna benzer bir ekmek türü,” tanımlaması ile paylaşıldı. Ayrıca simit kelimesinin ilk defa İngilizce’de 1836 yılında, Amerikan delegelerinin yurt dışı görevleri ile ilgili yazılarının toplandığı Missionary Herald isimli kitapta geçtiğini de eklendi.

Bu güncellemeye kadar simit İngilizler tarafından Turkish Bagel ismi ile tanımlanıyordu. Ancak artık dilimizde olduğu gibi, tüm dünyada simit ismi ile bilinir hale gelecek. Ayrıca daha önce Oxford İngilizce Sözlüğü’ne giren yiyeceklerimiz ise yoğurt, börek, döner, kebap, lokum gibi gıdalar olmuştu.

Simit emojisi ne zaman yayınlanacak?

#SimitEmojiWanted, #QueremosSimitEmoji, #SimitEmojisiİstiyoruz gibi etiketler ile trendlerde yer bulan bu kampanya, Oxford İngilizce Sözlüğü’ne dahil edilen ‘Simit’in artık bir emojisi olması gerektiğini talep ediyor. Kullandığımız emojilerin içerisinde pek çok dünya mutfağından yiyecekler olmasına karşın Türk mutfağının küçük bir temsili olarak da simidin eklenebileceği öneriliyor.

Vedat Milor’un İzmirlilere esprili paylaşımı

Simit mevzusu ile alakalı son olarak Vedat Milor’un esprili tweet’ini sizlerle paylaşacağız. Usta gurme Milor, esprili bir dil ile İzmirlilerin ortaya koyduğu gevrek – simit tartışmasını bu şekilde eleştirmiş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir